Hlavní navigace

Šmejdi nově nabádají ke koupi tepelného čerpadla a odpojení od centrálního vytápění

Sdílet

Podomní prodejci nejrůznějších produktů a služeb, kteří k uzavření smlouvy využívají i nekalých praktik, takzvaní šmejdi, nyní začali obcházet byty a domy s novinkou. Nově se snaží potenciálním zákazníkům zprostředkovat tepelnou energii. Informoval o tom Energetický regulační úřad.

Trh s tepelnou energií je poměrně úzký. Velká část populace totiž využívá centrální zásobování tepelnou energií a tato uzavřená síť mívá jen jednoho dodavatele. I přesto si šmejdi našli cestu, jak nabídnout alternativu.

Dealeři tepelných čerpadel obcházejí vlastníky bytů nebo družstev a přemlouvají je, aby celý bytový dům odpojili od centrálního zásobování teplem. Podle jejich nabídky ušetří, když si místo toho pořídí tepelné čerpadlo. Kalkulace pak předpokládá, že se sjedná jedna smlouva pro celý bytový dům a smlouvy pro jednotlivé byty se následně zruší.

Situace ale není tak jednoduchá. Podle zákona není možné z přívodu pro tepelná čerpadla napájet jednotlivé byty bez zvláštních smluv. Energetický regulační úřad má navíc v cenovém rozhodnutí uvedeno, že je-li vytápěcí soustava součástí společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů, musí být napájena samostatným přívodem a měřena samostatným měřicím zařízením. Jednotlivé byty by tedy musely mít samostatné smlouvy na dodávku elektřiny, což ale dealeři často zamlčují.

Pokud navíc bytový dům rozhodne, že se od centrálního zásobování odpojí, přebírá odpovědnost celého objektu na sebe. Při případné poruše tepelného čerpadla pak není možné použít zásobování teplem jako náhradní zdroj.

Šmejdi také často do svých kalkulací nezahrnují náklady na údržbu tepelného čerpadla nebo o jeho životnosti. Při sečtení všech nákladů je pak cena často vyšší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).