Hlavní navigace

Slovensko neuznává ochranu českých investic

Vojtěch Malý

Čeští podnikatelé se na Slovensku nemohou v případě vážných právních sporů opřít o mezinárodní smlouvu o vzájemné ochraně investic. Slovensko totiž již před deseti lety přestalo uznávat dohodu z roku 1992, která má chránit zahraniční investice a obsahuje účinný mechanismus pro urovnání sporů. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Pocítila to nyní třeba společnost Madeta. Ta kvůli výroku slovenských hygieniků, že se v jejím sýru Niva Pilos vyskytly bakterie listeriózy, přišla o 31,5 milionu Kč. Když její právníci chtěli slovenskou stranu zažalovat, zjistili, že nemohou použít tu nejobvyklejší cestu – dohodu o ochraně investic.

Dvoustranné smlouvy o ochraně investic má Česko se všemi evropskými státy a mnoha dalšími zeměmi světa. Evropská unie jako celek podobný předpis nemá. Stejně zatím selhávají snahy o podobnou dohodu v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

O neplatnosti smlouvy se usnesla Mečiarova vláda v době, kdy ČSOB začala po slovenském státu vymáhat vysokou pohledávku za státní firmou Slovenská inkasní. O sporu se vedla sedm let tzv. Washingtonská arbitráž, kde byly nakonec uznány nároky ČSOB.

Zdroje: iHNed.cz, ČTK

Našli jste v článku chybu?