Hlavní navigace

Slovákům stačí na bydlení mnohem nižší úvěry, přesto platí splátky jako Češi

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 5. 2015

Češi a jejich slovenští sousedé platí za úvěr na bydlení obdobné částky. Vyplývá to ze statistik Hypoteční banky a slovenské ČSOB.

V Praze a Středočeském kraji si lidé půjčují na bydlení v průměru skoro o milion více (průměrně 2,3 mil. Kč za 8500 Kč měsíčně) než například v Karlovarském kraji (průměrně 1,4 mil. Kč). V Jihomoravském kraji jsou úvěry z hlediska jejich pořizované výše (1,76 mil. Kč) plně srovnatelná se sousedním Bratislavským krajem (1,79 mil. Kč při kurzu 28 CZK/EUR). Na Zlínsku zase lidé měsíčně za hypotéku dají skoro na korunu stejnou částku, jako jejich slovenští sousedé z Trenčínska. Například na Olomoucku lidé splácí 5840 Kč měsíčně, což je nejnižší průměrná částka v ČR.

Přes podobnou výši úvěrů ale Slováci platí o dost vyšší splátky než Češi. V průměru splátka obyvatel Bratislavy přesahuje hranici 9000 Kč měsíčně, což je dokonce více než průměrná splátka v Praze.

Průměrná výše hypotečního úvěru na Slovensku se kromě Bratislavského kraje pohybuje kolem částky od 1,1 milionu Kč (Prešovský kraj) do 1,3 milionu Kč (Trnavský kraj). Průměrná výše splátek ale většinou, opět kromě Bratislavy, dosahuje od 5908 Kč (Prešovský kraj) do 6748 Kč (Trnavský kraj).

V ČR se, vyjma Prahy a Středočeského kraje, v minulém roce průměrná výše hypotečního úvěru pohybovala mezi 1,4 mil. Kč (Karlovarský kraj) a 1,8 mil. Kč (Jihomoravský kraj), ale měsíčně splátky oscilovaly na srovnatelné úrovni se Slovenskem, a to mezi částkou 5844 Kč (Olomoucký kraj) a 6826 Kč (Plzeňský kraj).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).