Hlavní navigace

Slováci navýšení eurovalu neschválili. Nakonec tak ale učiní

Jiří Hovorka

Pozornost celé Evropy včera směřovala ke Slovensku, které výrazně blokovalo také aktivitu na finančních trzích. Slovenská Národní rada rozhodovala jako poslední země eurozóny o navýšení záchranného eurovalu (z 440 miliard schválených v červenci na 780 miliard eur) a hlasování o něm spojila vláda Ivety Radičové s hlasováním o důvěře pro celý kabinet. Výsledek hlasování je znám – koaliční liberálové Richarda Sulíka nechtěli euroval natolik, že vládě důvěru nevyslovili, největší opoziční strana, SMER-SD Roberta Fica, by zase dala hlasy pro navýšení eurovalu, ale vládu podpořit nechtěla.

Jak ale upozorňuje analytik ČSOB Jan Bureš, žádný velký problém včerejší hlasování slovenských zákonodárců pro Evropu být nemusí. Je totiž pravděpodobné, že k slovenské ratifikaci dojde ještě do konce tohoto týdne, protože už hlasování nebude spojeno s hlasováním o osudu již padlé vlády.

Bureš ale dále upozorňuje na to, že navyšování záruk členských států eurozóny narazilo pravděpodobně na své mantinely. Představa, že by po Slovensku někdo v blízké budoucnosti požadoval další navýšení záruk nad dnešních zhruba 7 mld. EUR, je nereálná. Celý názor Jana Bureše na aktuální situaci čtěte v naší tržní sekci.

Našli jste v článku chybu?