Hlavní navigace

Singer: Na euro na několik let zapomeňte

Gabriela Hájková

Otázka přijetí eura nebude několik let pro Česko aktuální. Uvedl to guvernér České národní banky Miroslav Singer s tím, že diskuse na toto téma bude smysl až bude jasné, jakými pravidly se bude eurozóna vůbec řídit. Upozornil na to, že ta dosavadní byla poslední dobou často porušována a neplněna.

Česká ekonomika není na euro připravena. Nebudeme do eurozóny vpuštěni, dokud si nedáme do pořádku rozpočet. A eurozóna zřejmě nebude prozatím pro nikoho příliš lákavá, řekl Singer na tiskové konferenci.

Další poklesy evropských ekonomik podle guvernéra centrální banky ovlivní české hospodářství podobně jako krize mezi lety 2008 a 2009, hlavně kvůli propadu zahraničního obchodu. To poněkud zkomplikuje i konsolidaci veřejných financí.

Singer v souvislosti s termínem přijetí eura uvedl, že zatímco v roce 2007 nesplnily maastrichtské kritérium deficitu veřejných financí dvě země, nyní ho plní jen tři. I premiér Petr Nečas nedávno řekl, že jeho vláda termín přijetí eura nestanoví, protože hlubší integrace nyní není žádným řešením současných problémů. Česko by podle něj mělo přijmout euro až ve chvíli, kdy bude eurozóna stabilní a nová měna bude výhodnější než udržení stávající měny.

Našli jste v článku chybu?