Hlavní navigace

Silná koruna zlevňuje pohonné hmoty

Sdílet

Jiří Hovorka 3. 8. 2010

Třetí týden v řadě pokračuje trend, který máme všichni rádi. Pohonné hmoty zlevňují. V minulém týdnu klesla cena za litr benzínu o 16 haléřů na průměrných 32,02 Kč, u nafty byl pokles slabší, ale také znatelný – 11 haléřů dolů na 30,98 Kč za litr, uvádí to statistika kartové společnosti CCS. Naopak se obrátil trend u LPG, jehož cena v minulém týdnu vzrostla o 3 haléře na 14,57 Kč, to ukazují údaje Českého statistického ú­řadu.

Pokles cen hlavních paliv by měl pokračovat i v tomto týdnu. Za snižování cen paliv můžeme vděčit posilujícímu kurzu koruny k dolaru. Koruna za poslední měsíc posílila k dolaru zhruba o dvě koruny, což ve svém důsledku zlevnilo nákup ropy nebo pohonných hmot o desítky haléřů, upřesňuje analytik společnosti PETROLmedia Michal Roškanin.

Ten dále hovoří o tom, že vzhledem k sílící koruně je potenciál pro další pád cen o desítky haléřů. Ruku v ruce s posilující korunou by však musela jít minimálně stagnující cena ropy. Zatímco ještě na počátku července přišel barel severomořské ropy Brent na 71,50 dolaru, v pátek ropa uzavírala obchodování na úrovni 78,19 dolaru. Další cenový vývoj bude záležet hodně na tom, zda se objeví nějaký hurikán, který by mohl ohrozit těžbu ropy v Mexickém zálivu, brzdí optimismus Roškanin.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).