Hlavní navigace

Šetření ÚP: tisícovka zamítnutých dávek, dva tisíce odejmutých. Kde se podvádí nejvíc?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 2. 2017

Úřad práce ČR (ÚP ČR) loni provedl přes 161 700 sociálních šetření (95 830 sociálních šetření a  64 880 šetření v místě). Výsledkem bylo 1116 zamítnutých nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a 2335 odejmutých už vyplácených dávek. Za rok tak státní kasa ušetřila 49 449 992 Kč. Nejvíce šetření loni proběhlo v Moravskoslezském kraji, kde sociální pracovníci zamítli 616 nových žádostí a rozhodli o odejmutí  440 už vyplacených dávek.

Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Naši lidé v jeho průběhu mohou ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě ÚP ČR dávku odejme či sníží, vysvětlila Kateřina Sadílková, generální ředitelka ÚP ČR a dodala, že v takové situaci se úřad více zaměří na
individuální práci s tímto klientem, směřující k uplatnění se na trhu práce.

Úřad šetření provádí v přirozeném prostředí žadatele aby zjistil, v jakých životních, sociálních i materiálních podmínkách žadatel o dávku skutečně žije, jaké panují v rodině vztahy,  jak komunikuje s okolím nebo jak je schopen zabezpečit chod domácnosti a jestli dbá na školní docházku dětí.

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve  společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi společně posuzovanými osobami, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost. 

Zdroj: ÚP ČR


Autor: Úřad práce ČR

K neoprávněnému pobírání dochází podle ÚP ČR především v oblasti nepojistných sociálních dávek, tedy hlavně příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné okamžité pomoci.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 2. 2017 0:48

  w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Stát vydává miliardy na to, aby ušetřil 50 milionů. Kdyby stejně razantně hlídal dotace, výsluhy a náhrady, bude poměr opačný! Jenže to by se dotklo zlodějů, co tady vládnou, takže to neudělá.

 • 20. 2. 2017 6:32

  Honzas (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  Kdyby jste znal detaily, věděl by jste, že v rámci dávek jde o pouhé procento u podvodů v rámci čerpání dávek. Procesy ve státní správě jsou nastaveny komplikovaně a nelogicky, a je tam veliký podíl buzerace - tedy hovořím Úřadu práce, specificky práci na přepážkách. Ti lidé jsou tam přetížení a neustále nad nimi visí hrozba stížnosti. Práce s prokazováním neoprávněného čerpání je práce navíc, nikoho nezajímá kdy ji pracovník udělat. Poté předá spis polici a ta ji povětšinou odloží. Proč by tedy měl pracovník na přepážce - t.j. místě kde se setkává s podklady, komplikovat život ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).