Hlavní navigace

Šetření ÚP: tisícovka zamítnutých dávek, dva tisíce odejmutých. Kde se podvádí nejvíc?

Sdílet

Gabriela Hájková

Úřad práce ČR (ÚP ČR) loni provedl přes 161 700 sociálních šetření (95 830 sociálních šetření a  64 880 šetření v místě). Výsledkem bylo 1116 zamítnutých nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a 2335 odejmutých už vyplácených dávek. Za rok tak státní kasa ušetřila 49 449 992 Kč. Nejvíce šetření loni proběhlo v Moravskoslezském kraji, kde sociální pracovníci zamítli 616 nových žádostí a rozhodli o odejmutí  440 už vyplacených dávek.

Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Naši lidé v jeho průběhu mohou ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě ÚP ČR dávku odejme či sníží, vysvětlila Kateřina Sadílková, generální ředitelka ÚP ČR a dodala, že v takové situaci se úřad více zaměří na
individuální práci s tímto klientem, směřující k uplatnění se na trhu práce.

Úřad šetření provádí v přirozeném prostředí žadatele aby zjistil, v jakých životních, sociálních i materiálních podmínkách žadatel o dávku skutečně žije, jaké panují v rodině vztahy,  jak komunikuje s okolím nebo jak je schopen zabezpečit chod domácnosti a jestli dbá na školní docházku dětí.

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve  společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi společně posuzovanými osobami, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost. 

Zdroj: ÚP ČR


Autor: Úřad práce ČR

K neoprávněnému pobírání dochází podle ÚP ČR především v oblasti nepojistných sociálních dávek, tedy hlavně příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné okamžité pomoci.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).