Hlavní navigace

Senátoři chtějí oddlužení pro více lidí. Změny vrátili poslancům

Sdílet

Jiří Hovorka 20. 12. 2018

Senátoři vrátili poslancům návrh na změny v oddlužení s pozměňovacími návrhy. Senátoři chtějí oproti verzi schválené ve sněmovně zpřístupnit oddlužení více lidem.

Odsouhlasili tedy změnu u podmínky pro vstup do oddlužení, která říká, že dlužník musí dost peněz na zaplacení odměny insolvenčního správce (1089 korun měsíčně) a navíc minimálně stejnou částku uhradit i na splacení dluhu. Senátoři také zrušili podmínku na 30 procent splacených dluhů při výstupu z oddlužení.

Návrh změn v oddlužení nyní míří zpět do poslanecké sněmovny. Zdá se být pravděpodobné, že senátorské změny poslanci zamítnou. Stejné pozměňovací návrhy, jaké nyní schválil senát, totiž už poslanci při prvním hlasování v říjnu zamítli.

Jisté je, že se posouvá termín, od kdy budou nová pravidla platit. Návrh zákona bude účinný od prvního dne čtvrtého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Tedy zjednodušeně řečeno čtvrt roku poté, co ho znovu schválí poslanci a následně podepíše prezident.

Komentáře

Oldřich Řeháček, insolvenční správce z Administrace insolvencí City Tower

Velké množství dlužníků i věřitelů jistě přivítá přijetí pozměňovacího návrhu senátora Jiřího Dienstbiera, díky kterému bude oddlužení umožněno i dlužníkům, jejichž příjmy nepostačují na úhradu odměny insolvenčního správce a zároveň na splátku věřitelům minimálně ve stejné výši.

Uvedené omezení vstupu do oddlužení, které bylo původně schváleno poslaneckou sněmovnou, nespravedlivě poškozovalo dlužníky i věřitele. I pomocí nižších splátek totiž mohou být pohledávky věřitelů uspokojeny, a to třeba i ze sta procent. Existuje celá řada insolvenčních řízení, kterých se účastní pouze dva nebo tři věřitelé s pohledávkami v řádu tisíců či desetitisíců korun. Tito věřitelé tedy mohou být v oddlužení uspokojeni zcela, ačkoliv měsíční splátka nebude dosahovat ani 1000 Kč.

Řada dlužníků vstupuje do oddlužení s relativně nízkými dluhy jen proto, aby zastavili nárůst svých závazků o smluvní pokuty, úroky či další příslušenství. Přijetí pozměňovacího návrhu J. Dienstbiera tedy umožní dlužníkům s nízkými příjmy a prozatím nízkými dluhy řešit svou úpadkovou situaci, a nebude tak zbytečně prohlubována dluhová past, ve které se nacházejí, zatímco věřitelé těchto dlužníků budou moci využít jejich nabídky na plné, anebo poměrně vysoké uspokojení svých pohledávek.

Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů

Výsledek hlasování senátu je pro věřitele velmi špatnou zprávou. Pokud bude novela v této podobě přijata, ztratí věřitelé jakoukoli jistotu, že dosáhnou sebemenšího uspokojení svých práv. Věříme, že se poslanecká sněmovna vrátí ke svému původnímu návrhu, jehož výsledná podoba byla již poměrně blízká spravedlivému kompromisnímu řešení, které by vyvážilo potřeby dlužníků na jedné straně s právy věřitelů na straně druhé. Zároveň považujeme na velmi nešťastné, že se tímto krokem přijetí oddlužovací novely opět odsouvá na neurčito a osoby, které se nacházejí v dluhové pasti, tak budou muset nadále čekat, zda se jejich situaci vůbec kdy podaří vyřešit. Přitom hlavním smyslem této novely bylo právě poskytnout dlužníkům rychlé řešení jejich problému a umožnit jim brzké navrácení do normálního života.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).