Hlavní navigace

Senát schválil regulaci hazardu. Kritici se obávají cenzury internetu

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 5. 2016

Senát schválil přísnější regulaci hazardu v nezměněné podobě. Pokud zákon podepíše prezident, dostane ministerstvo financí možnost blokovat webové stránky, které samo označí jako web s hazardem. Až teprve poté dojde na případný soudní přezkum správního řízení. Kromě výše zmíněného návrh počítá s růstem daňové sazby u hracích automatů na 35 %. Na ostatní druhy hazardu se bude aplikovat nezměněná sazba ve výši 23 %.

Zákon mimo jiné ukládá poskytovatelům internetového připojení povinnost omezit přístup na ministerstvem blokované weby. Náklady na blokaci ponesou právě poskytovatelé připojení a mezi odbornou veřejností panují obavy, že je přenesou na své zákazníky, tedy koncové uživatele prostřednictvím zdražení služeb.

Právě pravomoci ministerstva blokovat weby se bojí internetové veřejnost, která řadou argumentů poukazuje na potenciální rizika opatření. Proti návrhu se vyslovily internetové a mediální firmy, mobilní operátoři, poskytovatelé internetu a například i šéf Českého telekomunikačního úřadu. Kritici nyní uvažují, že budou proti návrhu bojovat u Ústavního soudu. Většinu odpůrců sdružuje iniciativa Přichází Cenzor.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).