Hlavní navigace

Sazba daně z příjmů se celosvětově zvýšila

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 11. 2013

Průměrná sazba daně z příjmů fyzických osob se celosvětově zvýšila o 0,3 %. Vzrostla tak už dva roky po sobě. Letos k vyššímu zdanění příjmů fyzických osob přistoupilo devět zemí, což je za poslední dekádu druhé nejvyšší číslo. Vyplývá to ze zprávy společnosti KPMG ČR, která sleduje údaje o daňových sazbách ve 130 zemích světa.

Nejvíce se fyzickým osobám zdanění příjmu zvýšilo v USA, kde doběhlo snížení daní z dob Bushovy administrativy a sazba tak vzrostla z 35 % na 29,6 % a na Slovinsku, kde se sazba zvýšila ze 41 na 50 %. Daň z příjmů se fyzickým osobám naopak snížila nejvíce ve Velké Británii, kde klesla z 50 na 45 %.

I v ČR se dočasně zvýšilo zdanění vyšších příjmových skupin prostřednictvím tzv. solidární přirážky. Dle vyjádření Ministerstva financí se solidární daň v České republice týká zhruba 80 000 osob. Je otázkou, zda dodatečný výběr daně prostřednictvím tohoto nástroje splňuje očekávání státu, nebo se jednalo spíše o gesto politických stran proklamujících vyšší zdanění ‚bohatých‘, uvedla Jana Bartyzalová ze společnosti KPMG ČR.

Ačkoli byla původně solidární daň zavedena jen na přechodné období do roku 2015, zatím zástupci budoucí vládní koalice inklinují spíše k ponechání zdanění fyzických osob tak, jak je, a to včetně solidární přirážky minimálně do roku 2016.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).