Hlavní navigace

S čím počítat, když chcete nakoupit zboží z e-shopu mimo EU?

16. 11. 2023

Sdílet

Nakupování, Aliexpress Autor: Depositphotos

Chystáte-li se vánoční nákupy pořizovat i v e-shopech mimo území EU? Měli byste pamatovat na to, že nákup zboží z tzv. třetích zemí může být krkolomnější, než jste zvyklí. Je totiž nutné vzít úvahu platbu DPH a případně i cla, kurzový rozdíl i možná i složitější dopravu.

Cena, kterou člověk vidí na čínském e-shopu, není ta, kterou celkově zaplatí. Pokud je zboží za víc než 150 eur, odvede se clo a následně i DPH. A to nejen z ceny zboží, ale i ze cla a obvykle i dopravy, upozornila Ivana Pícková, ředitelka retailového bankovnictví Banky Creditas, která pro platby v takových e-shopech doporučuje kartu, která není napojená k hlavnímu účtu. Myslet byste měli i na to, že při větších nákupech už se vyplatí vědět, kdo nabízí jak výhodné kurzy.

Např. u amerického dolaru nejsou rozdíly až tak velké, ale u exotičtějších měn mohou být značné. U PayPal zase někteří obchodníci přenášejí poplatek za platbu na zákazníka, dodala.

Test kurzů platebních karet: skvělé kurzy má 7 karet a můžete je mít taky Přečtěte si také:

Test kurzů platebních karet: skvělé kurzy má 7 karet a můžete je mít taky

Zvlášť u čínských e-shopů nebo tržišť se také vyplatí hledat recenze kupujících. Můžete totiž zjistit, že dodané zboží kvalitou neodpovídá inzerovanému a e-shop se zákazníky po dokončení nákupu už více nekomunikuje. Vrácení zboží nebo reklamace pak může být ošidné a vy nakonec nemusíte mít výrobek ani peníze. Zatímco v EU jsou podmínky pro vracení zboží sjednocené, mimo EU tomu tak není, varuje Pícková s tím, že ne vždy je navíc možné zboží vrátit vzhledem k jeho druhu (např. z hygienických důvodů apod.).

DPH a clo

U všech zásilek ze zemí mimo EU se v současnosti vyměřuje DPH bez ohledu na hodnotu obsahu (hodnotu DPH ale může vybrat už přímo e-shop). U zásilek je vždy nutné podávat elektronické celní prohlášení.

Výjimku tvoří příležitostně zasílané dary mezi fyzickými osobami. Pro ty platí osvobození od DPH do hodnoty 45 eur. I ty ale musí být celně projednány.

U zásilek nad 150 eur i u zásilek podnikatelských je potřeba projít standardním celním řízením a zaplatit DPH i clo.

Chcete si sami proclít nákup z asijského e-shopu nad 150 eur? Přejeme upřímnou soustrast Přečtěte si také:

Chcete si sami proclít nákup z asijského e-shopu nad 150 eur? Přejeme upřímnou soustrast

Ačkoli obvykle u zásilek do 150 eur clo neplatíte, existují výjimky. Clo musíte uhradit u zásilek obsahujících tabák a tabákové výrobky, alkoholické výrobky a parfémy a toaletní vody. U tohoto druhu zboží také není možné použít zjednodušené celní prohlášení, není tedy možné použít aplikaci eCeP.

Od 1. října 2021 si za některé zásilky ze zahraničí připlatíte. Co musíte nově vyřizovat? Přečtěte si také:

Od 1. října 2021 si za některé zásilky ze zahraničí připlatíte. Co musíte nově vyřizovat?

Když zakoupené zboží stojí například 10 tisíc korun a doprava 200 korun, reálně budete platit cca 13 tisíc a poplatek poště za celní řízení. Je pak na zákazníkovi, jaký rozdíl oproti ceně na českém či evropském e-shopu ještě považuje za výhodnou kompenzaci za delší dobu dodání a složitější postup, vypočítává šéfka retailu Banky Creditas.

Snadné to nemusíte mít ani s doručením. Ne všechny části dopravního řetězce v praxi nemusí fungovat tak, jak by měly. Naštěstí některá velká čínská tržiště zřizují na území EU své sklady. V těchto případech můžete mít nákup a související administrativu jednodušší.

Spolupráce České pošty s AliExpressem nefunguje tak, jak pošta slibovala. Jak si poradit? Přečtěte si také:

Spolupráce České pošty s AliExpressem nefunguje tak, jak pošta slibovala. Jak si poradit?

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).