Hlavní navigace

Rostoucí cena elektřiny by mohla nastartovat akcie společnosti ČEZ

Jiří Hovorka

Ačkoli pražský akciový index PX v posledních týdnech plynule posiluje, akcie energetické společnosti ČEZ se neustále pohybují v poměrně úzkém pásmu mezi 850 a 950 Kč. Kopírují tak stagnaci celého energetického odvětví, která je zapříčiněna poklesem ceny elektřiny na Pražské burze od počátku tohoto roku. Před čtrnácti dny se však odrazily nahoru, a tak možná čeká růst i akcie tohoto energetického gigantu. Přečtěte si, jaký vývoj předpokládá hlavní analytik finanční společnosti Atlantik Milan Vaníček.

Pokud se podíváme na akcie ČEZu optikou roku 2010, kde je již prakticky jistá provozní výkonnost společnosti (rozprodáno skoro 100% výroby za zveřejněnou cenu), tak se akcie ČEZu dle ukazatele EV/EBITDA (bere v potaz úroveň zadluženosti jednotlivých společností, ČEZ je stále relativně málo zadlužený) aktuálně obchodují s diskontem vůči sektoru. Akcie ČEZu se tak aktuálně obchodují se tak za 6,9 násobek EV/EBITDA, ačkoliv trh se obchoduje za 8,0 násobek EV/EBITDA. Diskont tak dosahuje výše 14%. Pokud se podíváme na akcie ČEZu optikou našeho pohledu na výkonnost v roce 2010, tak by akcie ČEZu měly stát dle EV/EBITDA 1043 Kč. 

Nemyslím si však, že by akcie ČEZu měly krátkodobě potenciál jít nad 1000 Kč/akcii, ale pokud by ceny elektřiny pokračovaly ve svém růstu, tak by se to mělo konečně projevit v růstu akcií ČEZu nad 920 Kč/akcii. Podle našeho názoru je zde prostor pro pokračování v pozvolném růstu akcií ČEZu (za předpokladu pokračování pozitivní nálady na trhu). K zájmu o akcie ČEZu by měla pomoci i blížící se dividenda, kde nelze vyloučit pro investory pozitivní překvapení. 

Pokles je dle našeho názoru omezen hranicí 850 Kč/akcii (tam už je div. výnos 6,5%, atraktivní div. výnos). Na této úrovni našly akcie ČEZu v posledních měsících vždy silnou nákupní podporu.


Našli jste v článku chybu?