Hlavní navigace

Řítí se státní rozpočet do záhuby?

Sdílet

Petr Zámečník 21. 8. 2006

Premiér dosluhující vlády Jiří Paroubek prohlásil, že raději než škrtat v sociálních dávkách, tak raději odložit přijetí eura. Uvedl to v souvislosti s plánovaným deficitem státního rozpočtu, překračujícím konvergenční kritéria o půl procentního bodu.

Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik FT, k nedodržení konvergenčních kritérií uvádí: Řada faktů naznačuje, že se blížíme „maďarské cestě k euru“. Na počátku bylo populistické zvýšení výdajů a mírné překročení deficitu, pak volby a odsouvání nepopulárních škrtů, které v současnosti ženou maďarské veřejné finance do rekordních deficitů (kolem 10% HDP). Forint a vládní dluhopisy se propadly na dlouhodobá minima. Současná vláda pro jistotu už ani neuvádí, kdy by Maďarsko euro mohlo přijmout, ale interní materiály z vlády údajně nepřipouštějí tento krok dříve jak 2016.

Přijetí eura koordinuje Národní koordinační skupiny pro zavedení eura v ČR, jejíž členové se již shodli na scénáři zavedení eura. Jaké důsledky bude přijetí eura mít, se dočtete v článku Ondřeje AntošeEuro nám vezme měnovou suverenitu“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).