Hlavní navigace

Restauratéři: konec stravenek nám sníží tržby o čtvrtinu

Jiří Hovorka

Provozovatelé restaurací se obávají chystaného zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Takřka čtyři pětiny (79 %) z nich se domnívají, že lidé v důsledku chystaných změn omezí návštěvy restaurace v době oběda. Spolu s tím očekávají majitelé restaurací propad tržeb přibližně o čtvrtinu. Očekávají také přesun poptávky z provozoven veřejného stravování do maloobchodu, tedy přechod části veřejnosti z teplých obědů na studenou stravu. Takové jsou výsledky telefonického průzkumu společnosti Factum Invenio.

Můžeme očekávat, že na zrušení daňového zvýhodnění stravenek doplatí restauratéři snížením tržeb, zaměstnanci zvýšením ceny poledního jídla a konec konců i stát. Ten pocítí opatření na jedné straně pozitivně v podobě snížení daňové úlevy, poklesnou však jeho příjmy z daní a vzrostou výdaje související s nárůstem nezaměstnanosti. Obtížně měřitelné, avšak nevyhnutelné budou také náklady vynaložené na zdravotní péči vyvolanou zhoršením stravovacích návyků u velké části ekonomicky aktivní veřejnosti, uvedl Miroslav Fous, ředitel výzkumu ve Factum Invenio.


Zdroj: Factum Invenio
Našli jste v článku chybu?
  • 15. 6. 2011 17:56

    MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---

    No jasně... už to vidím, ulice plné umírajících ubožáků, kteří - nemaje stravenek - celý den hladoví, trpí podvýživou a nakonec umírají... hlady... a taky ty davy skvělých hospodských s fantastickými kuchyněmi, férovými cenami a bezchybným chováním k zákazníkovi... jak přemlouvají okolojdoucí, aby si aspoň na chvilku u nich v hospodě sedli, nemusí si nic dávat, a třeba jim i natočí sklenici obyčejné vody zadarmo... rádi, co by pro zákazníka neudělali... no fuj. Hrozná představa.