Hlavní navigace

Regulovaná část elektřiny i plynu se mírně zvýší. Zdražení byste ale pocítit neměli

Gabriela Hájková

Regulovaná část elektřiny a plynu, která zahrnuje například platbu za přenos a distribuci, se zvýší. Koncoví zákazníci by zdražení ale neměli pocítit, protože cena elektřiny i zemního plynu na trhu zase naopak mírně zlevní. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Za elektřinu byste tak v příštím roce měli platit zhruba stejně, plyn by měl i přes zdražení regulované složky o jedno až dvě procenta zlevnit kvůli nižším cenám komodity.

Na regulovanou složku ceny negativně působil především fakt, že kvůli teplé zimě a nižší spotřebě plynu nevybraly distribuční společnosti stanovené prostředky na  provoz
soustav,  a  museli  jsme  tedy  tuto  ztrátu  dorovnat v souladu  se  závaznými  právními  předpisy. S provozovateli plynárenských soustav jsme v této záležitosti vedli  jednání a dohodli  jsme  se  na  rozložení těchto korekčních faktorů do více let, aby byla zachována stabilita regulovaných cen a  co nejvíce zmírněny dopady tohoto negativního jevu,
uvedla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Neplatíte za elektřinu a plyn více než musíte? Spočítá vám to naše KALKULAČKA ENERGIÍ.

O tom, jak se bude vyvíjet neregulovaná složka ceny elektřiny a zemního plynu, kterou stanovují sami dodavatelé energií, si už brzy budete moci přečíst v samostatném článku.

Našli jste v článku chybu?