Hlavní navigace

"Reformě nerozumím, bojím se o peníze", myslí si Češi

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 3. 2012

Penzijní reforma je pro Čechy zatím nesrozumitelná. Tři čtvrtiny se bojí, že kvůli ní přijdou o naspořené peníze. Jen dvě procenta naopak věří, že se budou mít kvůli reformě v důchodu lépe. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Podle něj se do druhého pilíře chystá vstoupit asi čtvrtina lidí ve věku od 15 do 27 let.

Podle autorů výsledky analýzy ukazují na to, že většina lidí se o toto téma aktivně nezajímá a i přes poměrně širokou nabídku tematických článků v médiích si připadá nedostatečně informováno 64 % dotázaných. Nejméně srozumitelná reforma penzí připadá respondentům se základním a středoškolským vzděláním bez maturity a lidem ve věku od 30 do 44 let. Například rozdíl mezi druhým a třetím pilířem reformy nechápe 69 % dotázaných.

V rámci zajištění na stáří 33 % účastníků průzkumu důvěřuje státu, soukromým penzijním společnostem věří 24 % dotázaných. Ostatní zatím názor nemají.

Více než polovina respondentů (57 %) si myslí, že si budou muset v souvislosti s reformou na penzi spořit více, 45 % lidí se pak domnívá, že budou muset odejít později do důchodu.

Necelá třetina dotázaných si uvědomuje, že bude mít země bez reformy penzí problémy s financováním důchodů a dvě pětiny s reformou vyloženě souhlasí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).