"Reformě nerozumím, bojím se o peníze", myslí si Češi

Penzijní reforma je pro Čechy zatím nesrozumitelná. Tři čtvrtiny se bojí, že kvůli ní přijdou o naspořené peníze. Jen dvě procenta naopak věří, že se budou mít kvůli reformě v důchodu lépe. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Podle něj se do druhého pilíře chystá vstoupit asi čtvrtina lidí ve věku od 15 do 27 let.

Podle autorů výsledky analýzy ukazují na to, že většina lidí se o toto téma aktivně nezajímá a i přes poměrně širokou nabídku tematických článků v médiích si připadá nedostatečně informováno 64 % dotázaných. Nejméně srozumitelná reforma penzí připadá respondentům se základním a středoškolským vzděláním bez maturity a lidem ve věku od 30 do 44 let. Například rozdíl mezi druhým a třetím pilířem reformy nechápe 69 % dotázaných.

V rámci zajištění na stáří 33 % účastníků průzkumu důvěřuje státu, soukromým penzijním společnostem věří 24 % dotázaných. Ostatní zatím názor nemají.

Více než polovina respondentů (57 %) si myslí, že si budou muset v souvislosti s reformou na penzi spořit více, 45 % lidí se pak domnívá, že budou muset odejít později do důchodu.

Necelá třetina dotázaných si uvědomuje, že bude mít země bez reformy penzí problémy s financováním důchodů a dvě pětiny s reformou vyloženě souhlasí.

Sazby DPH by se místo sjednocení mohly zvýšit o jedno procento Je vrácený přeplatek příjmem?        
Pardál II.
Pardál II. (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
12. 3. 2012 10:21 Nový

Nic to není k pochopení

celé vlákno

II.pilíř jen pro bohaté a na prachy si šáhname až za moc let a zhodnocení možná větší než současné úroky na spoř.účtech.
III.pilíř dá se sáhnout na spořené prachy třeba hned nebo po 15 letech.Zhonocení mizerné kolem 2 procent.
Jednoduché počty i pro laiky.

MoB
MoB (neregistrovaný) 193.179.215.---
12. 3. 2012 11:54 Nový

Re: Nic to není k pochopení

celé vlákno

To sice jo, ale když nikdo nikomu nic nevysvětluje, tak se nedivím, že tomu taky málokdo rozumí. Ono po pravdě jsem tomu celému přestal rozumět už asi taky :/