Hlavní navigace

Reforma bude mít podle mnohých analytiků dopad na inflaci

Sdílet

Ivana Ševčíková 21. 8. 2007

Schválení reformy veřejných financí povede podle mnohých analytiků k růstu inflace. Stále ale není podle nich jisté, kolika procent růst spotřebitelských cen dosáhne.

Do půl roku čekáme inflaci až 5 procent, projde-li vládní reforma. V lednu totiž zřejmě bude zvýšena DPH, k tomu se přidají ekologické daně na teplo, vyšší spotřební daň na cigarety – jen to vše dohromady zvyšuje inflaci o 1,4 procentního bodu. Když se k tomu navíc přidruží zvažované zdražení plynu a již téměř jisté vyšší ceny elektřiny, bude lednová inflace blízko pětiprocentní hranice. Tedy zhruba dvojnásobně vyšší než je nyní, uvedl pro zpravodajský server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Ovšem někteří analytici s tímto odhadem nesouhlasí. Zatím vždy, když byly takovéto vládní zásahy, měli ekonomové a hlavně centrální banka velké oči, pokud šlo o inflaci. Protiinflační tlaky jsou u nás tlakem velmi silným. Koruna je nyní na stejné úrovni jako na začátku roku, ale v druhé polovině roku bude koruna pravděpodobně posilovat a inflaci stahovat dolů. Navíc daňové úpravy budou pouze jednorázové. V jednom měsíci inflace určitě vylétne nahoru, ale půjde jen o jednorázový skok, který se velmi rychle vygumuje, vysvětlila serveru analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle ní by mělo v České republice dojít pouze k jednorázovému cenovému nárazu, kdy by mohla inflace stoupnout až na 3,5 procenta, ale v následujících měsících by opět měla začít klesat.

Zdroj: iHNed.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).