Hlavní navigace

Průzkum: Když už Češi odkládají část příjmu, tak spíše skrblí než investují

Sdílet

Gabriela Hájková

Češi se příliš nesnaží zhodnocovat své úspory pomocí investic. Téměř třetina neinvestuje a nijak nespoří vůbec. Vyplývá to z průzkumu Generali PPF Invest.

Pokud už si Češi budují finanční rezervu, drží se při její investování při zemi. Čtvrtina Čechů je podle průzkumu ochotna investovat částku mezi 10 a 50 tisíci ročně, přičemž ženy bývají opatrnější a za cenu nižších výnosů si vybírají spíše produkty s nízkou mírou rizika a častěji peníze prostě jen spoří. Poměr investujících žen a mužů už je ale přitom oproti minulosti vyrovnaný.

Podle výsledků ankety ženy své peníze nejčastěji vkládají do fondů peněžního trhu, smíšených fondů nebo dluhopisů. Naopak muži investují především do akcií a akciových fondů. Odvážnější jsou tedy muži a podle průzkumu spíše mladí lidé.

V porovnání se západní Evropou je míra investovaného majetku u Čechů stále poměrně nízká. Svou roli v tom hraje malé povědomí o možnostech investic, ale také národní povaha. Ta dělá z Čechů často konzervativní investory, kteří často raději ukládají peníze na spořicí produkty a nejsou ochotni akceptovat vyšší míru rizika.