Hlavní navigace

Průmysl už nepropadá, analytici očekávají stabilizaci

Gabriela Hájková

Sezónně očištěná průmyslová produkce se v listopadu meziměsíčně snížila o 0,3 %. Meziročně se jedná o 0,1% pokles, po očištění o pracovní dny je nižší o 2,5 %. Stavební produkce se oproti tomu v listopadu meziměsíčně zvýšila o 2,8 % a meziročně je vyšší o 7,8 %, uvádí ve své zprávě Český statistický úřad.

Nejvíce bylo meziročně zasaženo odvětví strojírenství  a odvětví elektrických zařízení. Produkce aut naopak vzrostla díky podpůrným programům zahraničních vlád, uvedl k vývoji průmyslu Martin LobotkaČeské spořitelny.V le­tošním roce by měl průmysl začít pomalu růst zejména kvůli srovnávací základně předchozího roku, kdy začal průmysl výrazně propadat. Oživení potvrzují i analytici.

Data potvrzují náš pohled o pozvolné stabilizaci průmyslu. Dynamika oživení se zmírnila odráží skutečnost, že průmyslu v Německu v říjnu a v listopadu vykázal spíše slabší čísla. Pozitivním překvapením je, že se negativně neprojevil výpadek s koncem šrotovného v Německu a naopak došlo k mírnému oživení vývozu do zbytku Evropy, ale i do Asie, okomentoval vývoj Petr Sklenář ze společnosti Atlantik s tím, že letos očekává růst průmyslu ve výši 3 až 4 %.

V  první polovině roku nás čeká zpomalení dynamiky průmyslu, který se posledních pár měsíců zlepšoval, ale druhá polovina roku by měla přinést pozvolný a setrvalý růst. Reálně pak za celý rok zpracovatelský průmysl vyroste asi o 5 %, odhaduje Lobotka. 

Našli jste v článku chybu?