Hlavní navigace

Pronájmy zdražují. Novostavby koupíte levněji a ceny budou možné ještě klesat

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 6. 2012

Během prvního pololetí letošního roku došlo k mírnému poklesu cen u některých panelových bytů (1 %) a především u novostaveb.

Ukazují na to data realitní kanceláře M&M Reality. Ceny se naopak meziročně zvyšovaly u pronájmů (3 – 4 %), malých startovacích bytů v cihlové zástavbě a u lukrativních pozemků.

Pokud se nyní člověk rozhodne pro koupi bytu v novostavbě, zaplatí o pět procent menší částku než loni, ani ta však nemusí znamenat úplné dno, uvádí zpráva realitní kanceláře. 

Pokles cen má na svědomí nabídka, která výrazně převyšuje poptávku. Řada developerů se tak snaží své prodeje marketingově stimulovat a poskytují zajímavé slevy. 

Pokud si chce člověk pořídit nový byt, určitě by se měl vyvarovat začínajících developerských projektů – nekupovat byty, které ještě nestojí. Na druhou stranu by měl být opatrný v případě developerských projektů, které se prodávají dlouhou dobu, upozornil Miroslav Jonáš z M&M Reality a poradil zároveň, že developeři dostávají bankovní úvěry se splatností zpravidla 2 až 5 let po kolaudaci projektu. Takže se vyplatí zjistit, kdy proběhla kolaudace, a vyčkávat, kdy už developerovi půjde o všechno a prodá byt za jakoukoli cenu, jen aby něco dostal.

Podle Jonáše podražily také malé cihlové byty (1,5 %) a cena pozemků, která se zvýšila o 3 %. Bez cenového kolísání naopak zůstávají rodinné domy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).