Hlavní navigace

Přírůstek nespolehlivých plátců DPH byl loni nejnižší za pět let

Sdílet

Lenka Kašparová 6. 1. 2021

V uplynulém roce 2020 přibylo v ČR 2077 nespolehlivých subjektů odvádějících DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o desetinu, což byl nejpomalejší přírůstek od roku 2015. Analytická společnost Bisnode v současnosti registruje jako nespolehlivé plátce 22 166 subjektů, z toho 5792 nespolehlivých plátců DPH a 16 374 nespolehlivých osob. Registr nespolehlivých plátců a osob přitom nejvíc plní společnosti s ručením omezeným.

V roce 2020 se registr nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých osob plnil pomaleji, než jsme byli zvyklí v předchozích letech. V uplynulém roce přibylo nejméně nespolehlivých subjektů od roku 2015, zhodnotila statistiku Petra Štěpánová, analytička Bisnode .

Z regionálního pohledu se nespolehliví plátci DPH soustřeďují v okolí velkých měst. V Praze má registrované sídlo 12 466, tedy 56,2 % nespolehlivých subjektů. Na druhém místě je Jihomoravský kraj, kde má sídlo 2926 nespolehlivých firem, což představuje 13,2% podíl.

Za nespolehlivou je považována společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a finanční úřad jí vyměří daň minimálně ve výši 500 000 Kč, a také firma podezřelá z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně nedodržuje termíny pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy se dostaly do evidence registru nespolehlivých plátců DPH.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 1. 2021 7:42

    Victor

    K tomu nepochybně a samozřejmě přispěla EET,neboť tím bylo podnikatelům znesnadněno kradení.Proto též všichni až na výjimky kvičeli jak prasata.Brečeli,že to není potřeba a že většina podnikatelů je slušných. :-D Přitom je to přesně naopak: Většina jsou šmejdi a pár jich je slušných.Podnikatel krade třikrát: Okrádá své zaměstnance na platech,stát na daních a nakonec i zákazníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).