Hlavní navigace

Příjmy českých domácností rostly nejrychleji od roku 2008

Sdílet

Český statistický úřad zveřejnil výsledky svého šetření z jara 2015, ze kterého vyplývá, že v roce 2014 rostly příjmy domácností nejrychleji od roku 2008. Průměrný čistý peněžní příjem na osobu vzrostl na 13 135 Kč na měsíc. Medián příjmů na osobu se zvýšil na 12 250 Kč na měsíc, vysvětluje Michaela Brázdilová z oddělení sociálních šetření ČSÚ. Oproti roku 2013 vzrostly příjmy nominálně i reálně, a to o 2,4 %.

Ze šetření dále vyplývá, že více než 50 % respondentů navštívilo v posledním roce kulturní či historickou památku, případně muzeum nebo galerii. Téměř 50 % také zašlo do kina nebo na divadelní představení. Zhruba 5 % osob uvedlo, že si tento způsob trávení volného času nemůže dovolit. U osob s příjmy pod hranicí chudoby si to z finančních důvodů nemůže dovolit přibližně čtvrtina, říká Šárka Šustová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Míra ohrožení příjmovou chudobou zůstala beze změny, a to na 9,7 %. Hranice ohrožení příjmovou chudobou se ale vloni zvedla o více než 300 Kč. Činila 10 220 Kč na měsíc pro domácnost jednotlivce. U dvojice dospělých činila částka 15 330 Kč na měsíc a pro rodiče se 2 dětmi do 13 let pak 21 461 Kč na měsíc. Mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou se nejčastěji vyskytovali vedle nezaměstnaných i děti do 16 let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci, upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).