Hlavní navigace

Jste jako OSVČ v pracovní neschopnosti? Nemusíte platit zdravotní pojištění

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 10. 2009

Pokud jste jako OSVČ po celý kalendářní měsíc v pracovní neschopnosti nebo vám byla nařízena karanténa, nejste povinni hradit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění. Zdravotní pojišťovně je ale potřeba tuto skutečnost doložit lékařským potvrzením. Po ukončení neschopnosti je nutné začít zálohy znovu platit a to včetně měsíce, ve kterém sice pracovní neschopnost stále trvala, ale ne celý kalendářní měsíc.

To, zda jste za toto období měl nárok na nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ, bude podstatné až pro stanovení výše pojistného na zdravotní pojištění za kalendářní rok, uvedl Jiří RodVšeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že pokud by pojištěnec pobíral jako OSVČ nemocenskou, byl by jeho minimální vyměřovací základ pro odvod pojistného na zdravotní pojištění o takové měsíce snížen. Zákon uvádí, že minimální vyměřovací základ se sníží na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních měsíců, kdy osoba samostatně výdělečně činná měla po celý kalendářní měsíc nárok na výplatu nemocenského jako OSVČ. Jestliže jste sice uznán práce neschopným, avšak nepobíráte nemocenskou, budete muset i za měsíce pracovní neschopnosti uhradit pojistné na zdravotní pojištění alespoň v minimální výši 1 590 Kč, dodal Rod.

V případě, že má OSVČ příjem nízký i po ukončení pracovní neschopnosti, kdy už je nutné zálohy opět hradit, může požádat o snížení záloh. Zálohy placené v minimální výši už ale snížit nelze. Ani snížené zálohy ale neovlivní výpočet vyměřovacího základu a platbu pojistného za kalendářní rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 1. 2014 10:31

    Martin (neregistrovaný) 89.203.156.---

    ...,,Jestliže jste sice uznán práce neschopným, avšak nepobíráte nemocenskou, budete muset i za měsíce pracovní neschopnosti uhradit pojistné na zdravotní pojištění alespoň v minimální výši 1 590 Kč,,
    Takže jestli tomu správně rozumím, když si neplatím ,,nemocenskou,, nedostanu žádné peníze, ale musím zaplatit zálohu min.1590,- .A když si ,,nemocenskou,, platím , dostanu ,,x,, peněz a nemusím platit ani minimální zálohu 1590,-?

    Některé zákony si čtu 4x, 5x ... mám střední vzdělání, myslím si ,že nejsem blbec , ale nerozumím tomu co se v nich píše. Asi proto, že to mená nic společného s logikou a spravedlností

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).