Hlavní navigace

Přezouváte pneumatiky? Pozor na to, jak je převážíte. V případě nehody vám mohou ublížit

Sdílet

Na začátku zimní sezóny jezdí nejméně 15 – 20 % řidičů na nevhodných nebo zcela špatných pneumatikách. Podle České asociace asistenčních společností (ČAAS) jde nejčastěji o nedostatečný vzorek, špatné sezónní pneumatiky (letní v zimě a naopak) či pneu s nevhodným rychlostním či hmotnostním indexem. Špatně zvolená pneumatika pak může být příčinou závažné dopravní nehody.

V České republice platí od 1. listopadu do 1. března povinnost použít zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat.

Pokud přezouváte pneumatiky, dejte si také pozor na to, kde je převážíte. Často se pneumatiky nevejdou do zavazadlového prostoru auta a lidé je tak vozí nezajištěné a různě naskládané v kabině vozu. Lidé často přepravují pneumatiky v autě v kufru se sklopenými zadními sedadly. Z hlediska bezpečnosti ani práva to není dobrý nápad, protože v tomto případě není náklad nijak zajištěn, uvádí Carsten Reinkemeyer, vedoucí výzkumu bezpečnosti v Allianz Centru pro technologie.

Nezajištěné pneumatiky ale mohou v případě dopravní nehody způsobit velký problém.

V případě nehody může guma umístěná v kabině vozu vyvinout sílu dopadu zhruba 750 kg při nárazu na přední sedadla. Pneumatiky patří do kufru, kde musí být připoutány, ideálně silným popruhem se západkou, radí Carsten Reinkemeyer. Popruh by měl pružit. Pokud se jedna pneumatika do zavazadlového prostoru nevejde, je možné ji převážet za sedadlem spolujezdce. V takovém případě na tomto sedadle ale nesmí nikdo sedět.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 5. 2019 20:40

    Karel78 (neregistrovaný) 95.82.135.---

    Když jsem si kupoval pneumatiky z https://www.pneuok.cz/ před nedávnem já, samozřejmě jsem je v autě pořádně zajistil, aby se nemohlo nic stát. Je jasné, že stačí malý náraz a neuvázaná pneumatika může člověku ublížit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).