Hlavní navigace

Prezentace zboží na nákup zajíce v pytli

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 8. 2010

Přemýšlíte, že se necháte zlákat na leták ze schránky, který informuje zájezdu s prezentací nových výrobků? Co by ne, většinou je cena „za hubičku“, dostanete dárek a ještě ze zdarma najíte. Že to vždy nemusí být nejvýhodnější „kauf“ svědčí například varování Živnostenského úřadu z Neratovic, který je jedním z mnoha na které se obracejí zoufalí spotřebitelé, kteří si na prezentaci opravdu zboží zakoupili. Pomineme-li jeho kvalitu, dají se nedostatky najít nejčastěji v samotných kupních smlouvách, kde chybějí důležité povinné údaje.  Například platí část hotově a zbytek na splátky, podepíší smlouvu, kde není uvedena výše a počet splátek. Kupující pak vůbec nevědí, jakou konečnou cenu zaplatí. Mnohdy také podepíší lidé smlouvu, ve které je napsáno, že si sjednali návštěvu a dodání zboží domů. V takovém případě ztrácejí možnost do 14 dnů od smlouvy odstoupit. Obvykle to bývá ve smlouvě napsáno úplně tím nejmenším písmem, které skoro nejde přečíst, varuje Danuše Skopalová z neratovického živnostenského úřadu, se kterým se na spolupráci dohodlo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Vznikl tak seznam, který radí, na co si dávat pozor a jak se případně bránit. 

Na co dát pozor:

 • Uzavření smlouvy ve stálé provozovně: Občanský zákoník poskytuje spotřebitelům možnost odstoupení od smlouvy v případě, že smlouva byla uzavřena mimo prostory obvyklé pro podnikání (restaurace, salonky hotelů, podomní prodej, kulturní sály apod.) Toto právo mohou spotřebitelé uplatnit do 14 dní. Velký pozor si i přesto musí dát na různé dodatky ve smlouvě. Především jde o dodatek, že si spotřebitel pozval prodejce na dané místo (nejčastěji domů), za účelem uzavření nákupu. Pokud je totiž uvedeno, že ano (nebo podobně formulováno), toto právo spotřebiteli zaniká! Prodejci tento dodatek moc  dobře znají a velmi často jej používají. Při případném střetu je pak dokazování opaku spotřebitelem velmi náročné. Další věc, na kterou by si měli dát spotřebitelé pozor je cíl prezentace. Pokud je totiž cílem zájezdu prodejna prodávajícího, pak právo odstoupit od smlouvy bez udání důvodu a bez jakýchkoliv sankcí rovněž nemá.
 • Kvalita výrobků: Ačkoli je kvalita jakéhokoli produktu velmi relativní pojem, měla by alespoň přibližně odpovídat ceně. Na předváděcích akcích se spotřebitelé nezřídka setkávají s produkty, které jsou jim nabízeny za ceny i o 1000% dražší! Na místě však tuto skutečnost poznají jen velmi obtížně. Obrátila se na nás např. jedna seniorka, která si na jedné prezentaci zakoupila sadu nerezových hrnců za cca 35 000 Kč, přičemž její syn o den později na internetu zjistil, že sada identické kvality je dostupná v obchodech za částku okolo 5 000,– Kč. Horší bývají případy, kdy obrovsky drahé produkty jsou jen „šmejdy“, které se při prvním použití zničí. Ač je v tomto případě spotřebitel v právu, může být uplatnění reklamace velmi obtížné.
 • Pravidlo pouze pro manželské páry: Účast na některých prezentacích je umožněna jen manželským či spolu žijícím párům. Jindy zase je jejich účast zvýhodněna hodnotnějším darem. Firmy přesně vědí, proč se snaží přilákat na akci oba manžele. Spotřebitel je tak připraven o možnost využití velmi silného argumentu, že o takto vysoké investici nemůže rozhodnout sám bez partnera. Navíc na ženy více působí emoce, kterým jsou prezentace nabité.
 • Já jsem Vaše osobní asistentka pro tuto prezentaci: Na některých prezentacích, zejména dražších produktů je pro každý pár vyhrazena osobní asistentka, která se mu po celou dobu věnuje. Jedním z jejích úkolů někdy bývá udržet spotřebitele či pár na vlně příjemných emocí po celou dobu prezentace a všechny kritické otázky rozumu rychle uchlácholit. Dalším úkolem bývá často cíleně znemožnit spotřebiteli si v klidu prostudovat smlouvu a vše si rozmyslet.
 • Dlouhá a hlasitá prezentace: Vydá-li se spotřebitel na celodenní reklamní zájezd na atraktivní místo s inzerovaným krátkým představením výrobků, nemůže očekávat, že prezentace bude tak hodinku a následně se bude moci jít věnovat vysněnému cíli cesty. V praxi se již na cestě tam zastaví na mnohahodinové prezentaci a spotřebitel tak nemá šanci prezentaci uniknout. Druhým aspektem velké délky prezentace je i neblahá skutečnost, že se únavou otupí přirozená kritičnost spotřebitele (délka prezentace, její hlasitost, skutečnost, že prodejci nechají spotřebitele vyhládnout apod.), a ten je pak mnohem svolnější souhlasit s čímkoli.
 • Sliby při prezentaci výrobků či služby: Při prezentacích výrobků a služeb se prodávající často uchylují k příslibům určitých vlastností výrobků a služeb, i když vědí, že je produkt nemá. Vychází z toho, že kupující nebude trvat na zahrnutí těchto ustanovení do kupní smlouvy a tím bude vše, co bylo jenom řečeno, neprokazatelné. Rozhodne-li se spotřebitel pro koupi nějakého výrobků z určitého důvodu, měl by vždy pevně trvat na zapsání tohoto důvodu do kupní smlouvy.
 • Nekoupením tohoto výrobků ohrožujete zdraví i svých blízkých: Řada prezentačních akcí je postavena na šíření obav o vlastní zdraví spotřebitele či jeho blízkých. Jedině zakoupením „zázračného“ produktu firmy předejdou všem alergiím již v zárodku, prodlouží si život nebo se stane něco jiného pozitivního podle řady slibů prodávajících. Tento trik využívá toho, že prakticky každý by chtěl být na tomto světě co nejdéle, ať už osobně nebo prostřednictvím svých potomků. Spotřebitel by však měl dávat přednost vyjádřením  skutečných odborníků na základě jejich novinových článků i publikací před tvrzeními prodávajícího, jehož jediným cílem je prodat nabízené zboží skutečně za každou cenu.
 • Agenti mezi účastníky: Prezentační akce jsou obvykle požádány pro široký okruh anonymního publika. Ukázalo se, že právě tohoto jsou prodejci schopni dobře využít. V publiku mají nezřídka kdy své placené nebo drobnými dárky obdarované agenty – účastníky zájezdu – kteří napomáhají obchodníkům při prezentaci zboží. Např. tím, že z publika pokládají „objednané“ dotazy, které vhodným způsobem podtrhnou přesvědčivost a důvěryhodnost samotné prodejní akce, nebo se mohou hlásit jako první zájemci o nabízený produkt, čímž „ulehčí“ ostatním zákazníkům rozhodování a někdy také pomohou mezi nimi vyvolat paniku, je-li zboží nedostatek (často předstíraný).
 • Jen dnes s výraznou slevou a dárkem: Prodávající se někdy snaží dosáhnout rozhodnutí spotřebitele na místě poskytujícím mimořádné slevy nebo hodnotného dárku. Spotřebitel by však měl v takovém případě hned zbystřit pozornost a nabídku odmítnout. Korektní prodávající dá spotřebiteli čas na rozmyšlenou. A z předraženého zboží či služby není problém poskytovat i výrazné „mimořádné“ slevy a přidávat dárky, jejichž skutečná cena je mnohdy sporná.
 • Odvolávky na slavné osobnosti: Další obvyklou fintou jsou odvolávky na slavné osoby. Při odvolávkách na odborné autority se někdy prodávající uchylují i k tomu, že produkt podpoří uvedením vyjádření nějaké osobnosti, i když se k dané problematice vůbec nevyjadřovala. Někdy si prodávající neváhají ani vymyslet odborníka, který „podpoří“ prodej jejich produktu – „slavný americký lékař James White, nositel Nobelovy ceny, se vyjádřil, že přístroj je jediným skutečným lékem na rakovinu, se kterým se setkal.“ 
 • Zdroj: web SOS
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).