Hlavní navigace

Předseda dozorčí rady ČSOB na vlastní žádost odchází. Nahradí jej bývalý guvernér ČNB

Sdílet

Veronika Doskočilová

Pavel Kavánek (70) na vlastní žádost končí ve funkci předsedy dozorčí rady skupiny ČSOB. Ve funkcni působil 5 let a jako generální ředitel ČSOB předtím dalších 20 let. Nahradí jej bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Změna proběhne k 16. říjnu 2019.

Zdeněk Tůma se narodil 19. října 1960 v Českých Budějovicích. Po promoci na Vysoké škole ekonomické v Praze nastoupil do Prognostického ústavu Československé akademie věd jako vědecký pracovník. Po ukončení postgraduálního studia se stal vedoucím katedry makroekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde byl jmenován docentem.

Od roku 1993 do roku 1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. Později pracoval v soukromém sektoru (Patria Finance) jako hlavní ekonom. V letech 1998–1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně zastupujícím Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

V roce 1999 se stal viceguvernérem ČNB a v letech 2000 – 2010 působil jako guvernér České národní banky. Byl také členem Generální rady Evropské centrální banky, zastupoval Českou republiku v MMF a v Bance pro mezinárodní platby. Odstoupil 30. června 2010. Do soukromého sektoru se vrátil v roce 2011, kde pracoval jako partner zodpovědný za finanční služby v KPMG Česká republika.

Zdeněk Tůma.
Autor: ČSOB

Zdeněk Tůma.

Nadále přednáší na Univerzitě Karlově v Praze, je členem různých vědeckých a správníchrad českých univerzit a místopředsedou správní rady The English College in Prague – Anglického gymnázia v Praze. Je také členem dozorčí rady Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Dále je členem České společnosti ekonomické, jíž byl také v letech 1999–2001 prezidentem. V roce 2016 obdržel za svou angažovanost ve veřejném sektoru cenu Hanno R. Ellenbogenové.

Jeho jmenování novým členem dozorčí rady bude předloženo ke schválení České národní bance.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).