Meziroční odhady průmyslu ukazují na propad, srovnání oproti předchozímu čtvrtletí chybí

Podle předběžných výsledků Českého statistického úřadu (ČSÚ) se průmyslová produkce v červenci meziročně propadla o 18,4 %. Tržby v odvětví byly meziročně nižší téměř o 20 %, stejně jako hodnota nových zakázek, která poklesla o necelých 23 %. Předběžné statistiky ale nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů, kterých měl letošní červenec o jeden méně. ČSÚ tak odhaduje, že by průmyslová produkce měla klesnout o 16,4 %. Zveřejněné údaje ale vznikly z porovnání minulého roku, který měl vysokou základnu. Mezikvartální data, která by spíše poukázala na aktuální vývoj zatím zveřejněna nebyla.

Červencové zhoršení výkonnosti průmyslu zřejmě odráží ustupující vliv šrotovného v zahraničí , který byl hlavním impulsem pro oživení českého exportu a HDP v letošním druhém kvartálu. I přes nepříznivé červencové číslo zůstává náš výhled na průmyslovou výrobu mírně optimistický. Pozitivním impulsem by mělo být prudké snížení stavu průmyslových zásob v zahraničí a zlepšující se ekonomická situace v eurozóně, uvedl Vojtěch Benda, analytik z ING Bank s tím, že rostoucí ekonomická důvěra v německém podnikatelském sektoru na pozadí rostoucích průmyslových zakázek ze zahraničí by měla vytáhnout do černých čísel český export. Průmyslovou výrobu pomůže táhnout růst českého exportu a posune český průmysl zpět do pozitivních čísel ve zbylé části druhého pololetí 2009, doplnil Benda.

Ekonomika USA klesla, propad byl ale menší, než se očekávalo Zpomalení ekonomiky nutí firmy více přemýšlet o rizicích. Nejsou ale příliš ochotny investovat do prevence