Hlavní navigace

Před Vánoci si lidé půjčují více. Kdy to má smysl?

Sdílet

Před Vánoci každoročně roste počet Čechů, kteří si sjednávají půjčky. Důvodem bývají často vánoční dárky, které chtějí nakoupit pro své blízké. Není to však moudrý krok, protože věc, na kterou si půjčujete, by vždy měla sloužit delší dobu, než po jakou ji budete splácet.

Mnoho obchodníků také nabízí zboží na splátky, abyste nemuseli plnou cenu zboží platit najednou. Mnoho spotřebitelů tohoto trendu hojně využívá, ne každý si však uvědomuje, že si touto variantou úhrady vlastně pořizuje speciální typ půjčky. Splátkový prodej je totiž synonymem pro vázaný spotřebitelský úvěr, uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Prodejce vám ale službu splátkového prodeje jen zprostředkuje, úvěrovou smlouvu uzavíráte s poskytovatelem, což je buď banka, nebo nebankovní společnost.

Vždy si rozmyslete, jestli jste schopni splácet zapůjčený obnos. Na to se podle zákona musí zaměřit i poskytovatel a prověřit vaše možnosti. Zajímat se bude i o vaši dosavadní úvěrovou historii. V případě, že se vás obchodník zeptá, netajte své dluhy. Pokud některé své dluhy či půjčky zatajíte, dopouštíte se trestného činu úvěrového podvodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).