Hlavní navigace

Termín zkoušek pojišťovacích poradců se mění. Nově mají čas až do května 2021

Sdílet

Lenka Kašparová 3. 12. 2020

Senát 3. prosince 2020 schválil novelu zákona o distribuci pojištění a zajištění. Ta mimo jiné přináší prodloužení tzv. přechodného období pro provedení zkoušky prodejců či zprostředkovatelů pojištění z odborné způsobilosti, a to až do května 2021.

Povinné zkoušky z odborné způsobilosti pro prodejce a zprostředkovatele pojištění byly zavedeny už v roce 2018. Mají jednotný formát a mohou být složeny jen u instituce akreditované Českou národní bankou. Dvouleté období, během něhož je možné zkoušky absolvovat, by mělo končit teď, 31. prosince 2020. Fakticky měli ale prodejci a zprostředkovatelé na absolvování povinných zkoušek času mnohem méně. V prvních devíti měsících ještě nebyly vydány zkouškové otázky a potřebné metodické pokyny. A kvůli pandemii koronaviru je nebylo možné provádět ani letos na jaře a na podzim.

Česká bankovní asociace, jakožto osoba akreditovaná k provádění zkoušek odborné způsobilosti, se snažila přesvědčit regulátory o potřebě vytvořit dostatečný časový prostor pro uskutečnění zkoušek z pojištění, ale zároveň zvážit alternativy prezenčního provádění zkoušek, a to nejen pro pojištění, ale i pro další sektory na finančním trhu. Tou může být například online forma zkoušení, říká Helena Brychová, vedoucí vzdělávacího programu ČBA Educa.

Podle Brychové však ani k jednomu nedošlo. V tuto chvíli je sice konání zkoušek (od 23. 11. 2020) opětovně povoleno, vzhledem k bezpečnostním opatřením ale probíhá ve velmi omezeném počtu a je téměř jisté, že většina zájemců nebude schopná zkoušky do konce letošního roku vykonat z kapacitních důvodů.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).