Hlavní navigace

Pracovali jste na Slovensku? Odborníci poradí, jak to budete mít s důchodem

Sdílet

Jiří Hovorka 19. 11. 2018

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociální pojišťovna (SP) pořádají další společný poradenský den k důchodům. Odborníci z obou institucí poradí ve čtvrtek 22. listopadu 2018, tentokrát na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v Uherském Hradišti.

Cílem poradenského dne je poskytnout osobní konzultaci lidem, kteří získali doby důchodového pojištění na území Slovenské i České republiky. Na jednom místě se tak od kvalifikovaných odborníků z obou institucí mohou dozvědět, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak mají postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k podání žádosti potřebují, jakým způsobem se důchod z ČR na Slovensko a naopak vyplácí apod., říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Skutečnost, že se po rozdělení ČSFR staly Česko i Slovensko od ledna roku 1993 samostatnými státy, měla dopad i do oblasti důchodů. Přiznávání všech druhů důchodů za odpracované roky ve společném státě má svá specifická pravidla, která jsou zakotvená ve smlouvě mezi ČR a SR.

Pro lidi s pracovní historií z období společné federace je proto poradenský den ideální příležitostí, jak získat fundované informace mj. i o tom, jak se jim doby pojištění získané do 31. 12. 1992 započítají pro důchod, dodává Buraňová.

Na konzultaci je nutné se předem objednat na telefonním čísle 572 539 196 či na e-mailu iva.dvouleta@cssz.cz. Poradenství bude poskytováno bezplatně. 

Poradenské dny k „česko-slovenským“ důchodům se konají od roku 2014 dvakrát ročně, střídavě na území Slovenské a České republiky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).