Hlavní navigace

Pozor na prozvánění. Odpověď na telefonát z Afriky vás může stát stovky korun

Sdílet

Lenka Kašparová 20. 11. 2019

Na Česko opět zaútočili prozvánějící podvodníci. Tisíce zákazníků měli v uplynulých dnech na svých telefonech zmeškaný hovor ze zahraničních telefonních čísel. Šlo o telefonáty ze zemí subsaharské Afriky, ale také Kostariky nebo Bahrajnu. Volání zpět vás může stát desítky korun. Jde totiž o odchozí mezinárodní hovor, za který je vám účtován poplatek podle patřičné zóny mezinárodního volání. Informaci na svých webových stránkách zveřejnila Asociace provozovatelů mobilních sítí. Mobilní operátoři naštěstí na situaci velmi rychle zareagovali a podvodná zahraniční čísla začali blokovat.

Jedná se o klasický wangiri scénář, nicméně ochrana před útokem je velmi jednoduchá. Pokud najdete v nepřijatých hovorech neznámé číslo, ujistěte se, že začíná českou mezinárodní předvolbou +420. Pokud ano, pak se při volání zpět nebude jednat o mezinárodní hovor, uvádí na webových stránkách Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Wangiri (nebo také „one ring and cut“) scénář funguje tak, že podvodníci, kteří ho využívají, nelegálně získají telefonní čísla, která pak krátce prozvánění. Spoléhají na to, že volaný bude telefonovat zpět. Hovor se nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Což ovšem vůbec nevadí, protože podvodníci profitují z propojovacích poplatků, a to s minimálním rizikem, že jejich identitu někdo odhalí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).