Hlavní navigace

Pozor na odpovědní formuláře. Můžete nevědomky uznat dluh

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 4. 2015

Nástrahou na spotřebitele se může stát i odpovědní formulář jako nástroj uznání dluhu. A to i přes to, že v minulosti včas zrušili objednávku. Jak upozornilo sdružení dTest, inkasní agentura Alektum Inkasso upomíná bývalé zákazníky společnost Westerfield, která nabízí po telefonu holítka.

Vyžaduje úhradu nedoložených plateb a pro komunikaci využívá právě odpovědní formuláře. Spotřebitelé jejich využitím ale mohou nevědomky uznat neexistující dluh.

Podle sdružení dTest si v minulosti řada spotřebitelů nechala během telefonického hovoru zaslat produkty společnosti Westerfield, tedy holítka Good Shave. Když ale později adresáti zjistili, že půjde o první zásilku z mnoha, objednávku zrušili a zboží vrátili. Přesto dosud nemají klid.

I s delším časovým odstupem nacházejí ve schránce výzvy společnosti Alektum Inkasso  vymáhající pohledávky tohoto švýcarského obchodníka. Ta zároveň nabádá k využití takzvaného odpovědního formuláře s informací, že nemůžete-li uhradit celý dluh najednou, máte jeho prostřednictvím navrhnout výši splátek. Formulář ovšem představuje pro spotřebitele velké riziko. Jde totiž o trik, jak od neinformovaného dlužníka získat uznání dluhu, varuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest s tím, že vyplněním odpovědního formuláře a jeho podpisem založíte dluh, který už třeba neexistuje nebo dokonce nikdy neexistoval. Společnost Westerfield uznáním dluhu na formuláři získá silný důkaz pro soud, který pak může nařídit úhradu uznané částky, aniž by společnost Westerfield musela svůj nárok jakkoliv prokazovat. Kromě toho si takto inkasní společnost Alektum Inkasso zajistí nárok na svoji odměnu v rámci dalších nákladů věřitele, o které se vám údajný dluh zasláním jediného dopisu významně zvýší. 

Odpovědní formulář koncipovaný jako uznání dluhu má vliv i na promlčení pohledávky obchodníka. Pokud společnosti odsouhlasíte, a tím uznáte ve formuláři uvedenou částku, má obchodník právo domáhat se soudně zaplacení pohledávky po dobu deseti let ode dne uznání namísto obvyklých tří let, upozorňuje Zelený.

Pokud vás tedy kontaktovala inkasní společnost Alektum Inkasso, doložte jí písemně kopiemi vašich dokumentů, že veškeré vaše závazky vůči společnosti Westerfield jsou uhrazené nebo ukončené ale nepoužívejte ke komunikaci odpovědní formulář.

Pokud není z výzvy jasné, jakou platbu a za co dlužíte, požadujte přesné určení závazku i jeho prokázání. Do té doby doporučujeme nic neplatit a rozhodně se při písemné komunikaci s vymáhací společností vyvarovat použití odpovědního formuláře, uzavírá Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).