Hlavní navigace

Pozor na automatické prodloužení smlouvy o dodávce energií. Může vám uškodit

Sdílet

Veronika Doskočilová

Pokud zvažujete, že změníte dodavatele energií, bude vás nejspíše zajímat datum, od kterého můžete začít elektřinu či plyn odebírat od nového dodavatele. Rozhodující pro toto určení je datum, kdy vám končí smlouva. A také informace, jestli je možné ji předčasně vypovědět. Musíte si tedy zjistit nejen délku výpovědní doby, ale také informaci o tom, jestli se vám smlouva automaticky neprodlužuje.

Smlouvu na dobu určitou je zpravidla možné vypovědět jen po zaplacení smluvní pokuty. Výše této pokuty pak závisí na tom, jak dlouho zbývá do konce platnosti smlouvy. U smluv na dobu neurčitou je situace jednodušší. Pro smlouvy na dobu neurčitou stanovuje zákon tříměsíční výpovědní dobu, případně může být výpovědní doba sjednaná ve smlouvě. Nikdy ale nesmí být delší než zákonná. Pokud tedy máte dohodnutou například šestiměsíční výpovědní dobu, platí, že smlouvu můžete vypovědět s tříměsíční výpovědní dobou, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Automatické prodlužování smluv vám ale situaci může ztížit. Toto prodlužování se týká zejména smluv na dobu určitou. Pokud jste takovou uzavřeli, zkontrolujte si, jestli její součástí není ustanovení o automatickém prodloužení. Zpravidla se pak smlouva sama prodlouží na stejně dlouhé období, na jaké byla uzavřena.

Zabránit tomu můžete, pokud ve stanovené lhůtě dodavateli oznámíte, že si už nepřejete ve smlouvě pokračovat. To ale někdy může být složité, protože někteří dodavatelé mají ve smlouvách uvedeno, že záměr nepokračovat v dodávce energií musíte oznámit nejpozději 150 dní předem. Automatické prodloužení smlouvy tak může ukončení smlouvy značně zkomplikovat, nebo pro svoji překvapivost úplně znemožnit, dodává Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
  • 11. 8. 2017 9:41

    Adam Štěrba (neregistrovaný) ---.239.broadband6.iol.cz

    Automatický prodlužování smlouvy je pěkná prekérka, já jsem takhle po dobrym ceníku najel na standard a bylo vymalováno, ale radil jsem se o tom s kámošem, a ten to prý vyřešil tak, že dodavateli předběžně zaslal žádost, aby mu smlouva po jejím skončení nebyla automaticky prodloužena a přistoupili mu na to s tím, že on až mu to bude končit tak si do firmy znovu zavolá a vyzjistí za jakých podmínek by případně pokračoval a nebo přestoupí jinam. Smlouva mu takhle končila loni a bohemka mu prý ponechala stejně přijatelný podmínky jako měl celou dobu před, tak zůstal a nic neměnil. Takže to udělám stejně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).