Hlavní navigace

Povodně prověří kvalitu vaší pojistné smlouvy

Sdílet

Redakce 22. 7. 2009

Povodně, které sužují Českou republiku v posledních několika týdnech, prověří pojistné smlouvy. Při likvidace vzniklých škod se ukazuje, že pojistné plnění nedokáže v některých případech pokrýt vzniklou škodu v plném rozsahu.

Sejně jako při povodních v roce 1997 a 2002 se však bohužel i nyní potvrzuje, že klienti nevěnují svému pojištění dostatečnou pozornost, říká Ivan Špirakus, místopředseda Asociace pojišťovacích makléřů.

Máte-li pochybnosti o vámi sjednané majetkové pojistné smlouvě, zkontrolujte především pojištění staveb a domácností pro riziko povodní a záplav. Důležitým ukazatelem je i sjednání pojištění na novou nebo časovou cenu. Nová cena znamená, že při škodě na majetku získáte tolik peněz, abyste si mohli pořídit novou věc. Časová cena se naopak přizpůsobuje opotřebovávání věci a tím i ke snižování hodnoty majetku.

Posledním důležitým bodem je aktualizace výše pojistného na inflaci a změny v majetku. Vliv inflace je nutné započítat do pojištění. Stejně tak i rozšíření nebo modernizace majetku má vliv na výši pojistky. Jestliže tyto faktory nejsou započítány, hrozí podpojištění. V konečném důsledky se pojistné plnění bude krátit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).