Hlavní navigace

Povinnost podat Přehled pro ČSSZ mají letos další OSVČ

Gabriela Hájková

Přehled o příjmech a výdajích za rok 2009 musí letos poprvé odevzdat také ty OSVČ, které vykonávají uměleckou či jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení příjmu. Tyto činnosti jsou totiž od 1.ledna 2009 považovány za výkon samostatné výdělečné činnosti. Od tohoto data už se nebere ohled na to, zda OSVČ prohlásila, že je tato činnost soustavná či nikoli a proto také pro ně platí povinnost platit sociální pojištění. Čtěte více: Jak na přehled pro ČSSZ (NÁVOD)

Nevíte si rady s daněmi? Využijte našeho interaktivního daňového přiznání, které vám zároveň automaticky vyplní i Přehled o příjmech a výdajích za rok 2009 pro ČSSZ a pro zdravotní pojišťovnu. Máte-li dotazy, můžete se obrátit také na specialistku v naší daňové poradně.

Účast na nemocenském pojištění pro OSVČ zůstává dobrovolná. Pokud se k ní přihlásíte, pojistné musíte uhradit vždy od 1. do 20. dne následujícího měsíce. Minimální pojistné na nemocenské pojištění je pro hlavní i vedlejší činnost na úrovni 56 Kč měsíčně.

Našli jste v článku chybu?