Hlavní navigace

Postihy za nelegální taxislužbu a porušení pravidel se zpřísní

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 12. 2016

Oblast poskytování taxislužby čekají změny. Ministerstvo dopravy chce víc chránit cestující a zvýšit úroveň taxislužeb v ČR. Za tímto účelem navrhlo novelu zákona o silniční dopravě, kterou už schválila vláda.

Nová úprava by měla přinést přísnější požadavky na spolehlivost řidičů taxislužby. Návrh například plánuje, že řidič taxislužby přijde o oprávnění už při první sankci za závažný přestupek, kterým je například předražené jízdné či nepoužití taxametru. Nyní mu takový postih hrozí až při opakovaném porušení pravidel.

Novela dále počítá u nejzávažnějších přestupků s možností zadržet na místě průkaz řidiče taxislužby (žlutá průkazka). Pokud by řidič se zadrženým průkazem dále taxislužbu vykonával, dopustí se podle nové úpravy trestného činu. Návrh by měl i rozšířit pravomoci měst a obcí při regulaci taxislužby. Stanovit budou moci například požadavky na dopravně-psychologické vyšetření řidičů nebo technické požadavky na vůz. Adekvátnost lokálních požadavků měst ale bude moci přezkoumat ministerstvo vnitra.

Kontrolní orgány také budou smět přísněji trestat tzv. černou taxislužbu. Řidiči, kteří nemají oprávnění řidiče taxislužby ani tuto činnost nevykonávají legálně pro určitého dopravce, budou moci dostat pokutu do 100 000 Kč. V případě podezření z provozu černé taxislužby bude možné uložit kauci do výše 100 000 Kč, případně zabránit v další jízdě vozidla. Kauci budou moci při kontrolách taxislužby uplatnit i dopravní úřady (například Magistrát hlavního města Prahy) a obecní policie, vysvětlil tiskový mluvčí Tomáš Neřold.

Oproti původnímu záměru se vláda dohodla z novely vypustit úpravu povinností zprostředkovatele přepravy a s tím souvisejících sankcí. Mezi zprostředkovatele patří, kromě dispečinků například i společnost Uber. Soudní dvůr Evropské unie aktuálně řeší obdobnou právní úpravu ve Francii a posuzuje její slučitelnost s evropským právem. Česká vláda se proto rozhodla vyčkat na výsledek šetření a novelu zákona v tuto chvíli schválit bez této úpravy, informuje zpráva ministerstva.

Vyzkoušeli jsme, jaké to je být měsíc taxikářem. Podrobný report najdete v článku Měsíc taxikářem: oblíbený řidič, zloděj a neplatiči

Novela zákona o silniční dopravě by měla pomoci také snížit administrativu dopravců a dopravních úřadů v autobusové přepravě. Nastavuje přehlednější a jednodušší podmínky licenčního řízení a jasná kritéria pro posuzování souběhu komerční dopravy s dotovanou dopravou. Novela řeší také otázku provozování dopravy v mimořádných situacích či zefektivnění procesu schvalování jízdních řádů. Žadatelé o licenci v autobusové dopravě tak budou mít větší právní jistotu a zacházení s veřejnými prostředky na dotovanou dopravu bude pod větší kontrolou, dodal Neřold.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2016 11:06

    Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

    Člověk by řekl, že když je dnes svět úplně jinde než když se ten zákon kdysi hodně dávno psal (třeba Uber, sdílená ekonomika obecně atd.), tak se regulace a z ní vyplývající postihy naopak odbourají, aby to celé mohlo fungovat - a ono ne, jede se postaru až nás všeobjímající vláda umoří definitivně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).