Hlavní navigace

Poslanci schválili novelu zákona o ČNB, bude moci nastavovat limity hypoték

24. 3. 2021

Sdílet

hypotéka, dům, bydlení, domov, domácnost, hypotéky Autor: Shutterstock

Poslanecká sněmovna odsouhlasila novelu zákona o České národní bance, která rozšiřuje spektrum obchodů prováděných národní bankou a umožňuje jí vydávat právně závazné limity u hypotečních úvěrů. Dosud je centrální banka mohla bankovním institucím pouze doporučit. Zákon nyní míří do Senátu.

Novela rozšiřuje pravomoci ČNB u obchodování na volném trhu. V současné době může ČNB provádět transakce pouze s omezenou skupinou nástrojů a protistran. Novela tato omezení ruší a umožní České národní bance obchodovat s dalšími nástroji finančního trhu a se všemi jeho účastníky. Rozšíření druhů transakcí a okruhu subjektů, s kterými centrální banka tyto obchody může provádět, umožní centrální bance pružně reagovat na potřeby měnové politiky, a to především v krizových situacích.

Novela zákona o ČNB uvádí nástroje naší centrální banky do souladu s úpravou ve vyspělých zemích včetně eurozóny. Mohu veřejnost ujistit, že nově získaných pravomocí jak v oblasti operací na volném trhu, tak v oblasti regulace hypoték ČNB využije vždy pouze v zájmu plnění svého zákonného mandátu, tj. v zájmu zajištění cenové a finanční stability České republiky, uvedl v reakci na schválení novely Jiří Rusnok, guvernér ČNB.

Možnost stanovovat limity hypotečních úvěrů a vyžadovat jejich plnění umožní České národní bance udržet rovné podmínky na hypotečním trhu pro poskytovatele hypoték. Pro žadatele o hypotéku do věku 36 let mají platit mírnější podmínky. Podobné oprávnění, tedy určovat právně závazné limity úvěrových ukazatelů platí v řadě zemí Evropské unie, například na Slovensku či v Rakousku. Navíc Evropská rada pro systémová rizika vydala před dosavadní nedostatečnou právní úpravou limitů hypotečních úvěrů v ČR varování.

Novela nemění zákaz měnového financování podle zákona o ČNB, do kterého nebylo zákonodárci nijak zasahováno. ČNB tak v žádném případě nesmí úvěrovat vládu, což vyplývá také z podmínek členství České republiky v EU.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).