Hlavní navigace

Pořadatelé předváděcích akcí přišli s další fintou

Sdílet

Gabriela Hájková 29. 7. 2013

Zákazníci mohou od smlouvy odstoupit do 14 dnů v případě, že byla uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání. Pořadatelé předváděcích akcí proto stále hledají způsoby, jak své zákazníky o toto právo připravit. 

Pouhé uvedení informace, že smlouva byla uzavřena v provozovně, nenaplňuje podmínky zákona, říká Lukáš Zelený, právní poradce časopisu dTest s tím, že je nezbytné zohlednit, zda je skutečně nákup na přednášce konané v sále hotelu běžný a zda spotřebitel může daný druh podnikání na daném místě očekávat.

Pokud tedy podnikatelé nahlásí svou provozovnu například do sálu restaurace či bytového domu bez jakéhokoliv označení, bezpochyby se jedná o místo, kde spotřebitelé neočekávají třeba prodej nádobí či masážních přístrojů. V tomto případě je na zákazníkovi, aby ve sporu s pořadatelem prokázal, že se nejedná o prostor obvyklý k podnikání, uvádí Zelený.

Ten také upozornil na množící se podněty klientů poradenské linky dTestu o tom, že často argument o nemožnosti odstoupení od smlouvy, uzavřené v provozovně, využívá společnost Zepter. Své zákazníky podle Zeleného oslovuje na ulici pod záminkou jednoduché anketní otázky typu „Zajímá vás zdravý životní styl?“ nebo „Souhlasíte s placením poplatku u lékaře?“. Takto získává společnost osobní údaje, především jméno a telefonní číslo. Následně kontaktuje oslovené s příslibem výhry, kterou mají obdržet na přednášce o zdraví, jež se koná v účelově nahlášené provozovně, vysvětluje Zelený a dodává, že namísto očekávané přednášky čeká zákazníky prodej výrobků společnosti Zepter. Spotřebitelé se u této společnosti setkávají také s tím, že zboží získají až po úplném splacení kupní ceny, například až za několik let. Může se tak stát, že spotřebitel obdrží výrobek ve zcela jiném provedení, než si původně vybral, upozornil Zelený, podle kterého si společnost Zepter nechala zaregistrovat pro svou činnost neobvyklé množství provozoven. Jejich přehled je k dispozici na webu časopisu dTest.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).