Hlavní navigace

Regulační poplatek za vyšetření v mamocentru nemusíte platit pokaždé

Josef Janda

Na preventivní vyšetření na mamografii má nárok každá žena. Jestliže přijdete ke svému lékaři se zprávou z mamoscreeningu, kde je doporučeno vyšetření ultrazvukem po 6 měsících, máte dvě možnosti, jak k vyšetření a současně k placení regulačního poplatku přistupovat.

Jestliže si lékař jen nález přečte, vypíše žádanku a pacientku nevyšetřuje, nejedná se o klinické vyšetření, ale o tzv. minimální kontakt a ten je bez regulačního poplatku. Pokud lékař po přečtení nálezu z mamocentra ženě prsa vyšetří, aby se například přesvědčil, zda tam bulka je, nebo není hmatná (patří to ke správnému postupu), žena je klinicky vyšetřena a regulační poplatek 30 Kč musí uhradit. Za samotné UZ vyšetření se neplatí nic, ani regulační poplatek.

Našli jste v článku chybu?
 • 11. 10. 2012 20:58

  Robinsonka (neregistrovaný) ---.sedlcany.cz

  Na stejnou otázku odpovídal i vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR.
  Je možno požadovat za screeningová vyšetření regulační poplatek? Platí se regulační poplatek za mamografii a kolonoskopii v případě, že je na ně pacient lékařem odeslán pro potíže?

  Regulační poplatek je podle zákona vztažen jen k návštěvě, při které bylo provedeno klinické vyšetření, a je stanoven ve výši 30 Kč. Co je klinickým vyšetřením, stanoví Seznam zdravotních výkonů – výkony klinických vyšetření se dělí na komplexní vyšetření, opakované komplexní vyšetření, cílené vyšetření, kontrolní vyšetření a konziliární vyšetření. U žádných diagnostických nebo terapeutických výkonů prováděných samostatně se regulační poplatek nevybírá.
  Na screeningové výkony se odesílá pacient bez potíží a bezpříznakový, a to pouze na akreditovaná pracoviště, která by měla mít na svém IČZ (IČP) nasmlouvány pouze konkrétní screeningové výkony. Znamená to, že není třeba dělat žádná klinická vyšetření, protože pacient by měl být vyšetřen indikujícím lékařem (tím, který ho na screeningové vyšetření posílá). Výběr regulačního poplatku je tedy zcela vyloučen.
  I když nejde o screeningové vyšetření, tak pokud je mamografie nebo kolonoskopie provedena bez předchozího klinického vyšetření, je opět bez regulačního poplatku.