Hlavní navigace

Pokuta za plavky ve městě a neakceptace karty. Na co si dát pozor na dovolené?

Veronika Doskočilová

Sezóna dovolených je v plném proudu, ale pravidla v jednotlivých zemích se čas od času mění a může se stát, že pokud budete počítat s těmi starými a situaci si neověříte, dovolená se vám prodraží. Sberbank zveřejnila několik tipů, na co nezapomenout, pokud se chcete vyhnou zbytečným výdajům nebo nepříjemnostem.

Pokud jedete na dovolenou do cizí země, jste povinni znát její zákony a dodržovat je. Nejčastěji se to týká dopravních předpisů, ale rozdíly je možné najít i jinde.

V chorvatském Hvaru nově platí, že nesmíte ve městě nosit plavky. Pokud pravidlo porušíte a půjdete se po suvenýrech podívat jen v plavkách, dostanete pokutu 600 Eur (cca 15 000 Kč).

Do zahraničí s sebou určitě vezměte i svou platební kartu. V ideálním případě debetní i kreditní. Někteří poskytovatelé služeb totiž při platbě požadují vyloženě kreditní kartu. Před cestou také ověřte, jaká je platnost vašich karet a zda obsahuje i cestovní pojištění.

Máte-li více platebních karet, je dobré, když je každá z nich vydaná jinou karetní asociací. Vezměte si ale i hotovost. V každé zemi jsou stále obchody, kde platební karty neakceptují a nebo preferují jiný typ karty. Před odjezdem bychom si u své banky také měli zjistit, jak banka v dané zemi zpoplatňuje výběry z bankomatu, říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Připravte se také na variantu odcizení karty a do telefonu si uložte číslo pro její blokaci a vyřízení nouzové hotovosti či vydání dočasné karty. Kontakt si poznamenejte raději i jinam, protože se může stát, že dojde k odcizení telefonu i karty najednou.

Našli jste v článku chybu?