Hlavní navigace

Pojistné podvody za miliony. Jaké pohádky si lidé vymysleli?

Sdílet

Jen za první 3 měsíce roku 2016 evidují pojišťovny pokusy o pojistné podvody v řádech několika desítek milionů. Detektivové pojištovny Allianz odhalily podvody za více než 76 milionů korun. Největší nárůst evidují v Olomouckém a Středočeském kraji.

Podvodníci si na pojišťovny vymýšlí nejrůznější situace. Vyšetřovatele například zaujal klient, který si sjednal pojistku a krátce po sjednání ohlásil pojišťovně pojistnou událost – poškození PC v důsledku přepětí. Zprávu doplnil o informaci, že PC již ekologicky zlikvidoval a tudíž ho již nevlastní. Škodu a pojistnou událost se snažil prokázat vlastní fotodokumentací a zprávou o tom, že se PC již nedá opravit. Následným vyšetřováním však vyšlo najevo, že servisní zpráva je padělek, fotodokumentace je elektronicky upravena a klient takový počítač nikdy ani nevlastnil. Vše si vymyslel, aby se za peníze z pojistky dostal z tíživé finanční situace.

Pojistné podvody letos evidují i v Generali pojišťovně. Za první 3 měsíce odhalili jejich detektivové přes 30 kauz v celkové výši 18,5 milionů korun. Ve stejném období loňského roku se podvodníci pokusili neoprávněně získat téměř 14 milionů korun. Meziročně se jedná o takřka třetinový nárůst, říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

V případě Generali pojišťovny si prvenství v počtu pokusů o podvod drží Praha, a to dlouhodobě. Nejčastěji pak dochází k pokusům o pojistný podvod v podnikatelském pojištění.

pojišťovně Kooperativa prošetřovali od začátku roku již 1000 případů, ve kterých měla pojišťovna podezření na pojistný podvod. Ten se nám podařilo prokázat ve 275 případech. Celková uchráněná hodnota je téměř 80 milionů Kč. Zároveň jsme na pachatele pojistných podvodů podali v prvním čtvrtletí 40 trestních oznámení, vypočítává Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v pojišťovně Kooperativa.

Jeden z případů, který pojišťovna řešila, se týkal ukradeného vozu AUDI Q7, a to těsně před ukončením leasingu. První indicií bylo to, že tentýž motorista již v minulosti uplatnil obdobné škody. Následně se vozidlo objevilo na Ukrajině, dokonce bylo prezentováno i v médiích. Případ prošetřovala Policie ČR, která zjistila podezřelé okolnosti okolo překročení hranic s tímto vozidlem, které majitel nedokázal vysvětlit, říká Vojtěch Stavný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).