Hlavní navigace

Pojistné podvody: Šel jsem se projít a strom mi udělal díru do auta

Sdílet

Pojistné podvody jsou jev, se kterým se každoročně potýkají všechny pojišťovny. Podle Allianz pojišťovny jde nejčastěji o 4 modely podvodů. Prvním je situace, kdy si lidé pojistnou událost úplně celou vymyslí. Ve druhém případě se událost stala, ale příčina není z pojištění kryta, a tak zalžou o tom, jak k tomu došlo. Třetí model zahrnuje nepojištěné škody, kdy poškozený posune datum vzniku škody tak, aby ještě pojištění platilo. A čtvrtým případem je navyšování reálné škody.

Při nahlašování pojistných událostí si pak lidé neváhají vymyslet celý příběh o tom, jak k situaci došlo.

Kde se vzal, tu se vzal, strom v autě

Jeden klient pojišťovně nahlásil, že zaparkoval své vozidlo na nezpevněné cestě v blízkosti lesa a šel se projít. Když se asi po hodině k vozidlu vrátil, tak zjistil, že má auto rozbité zadní okno a trčí z něj kmen stromu. Velmi ochotně poskytl fotografie z místa, na kterých je celá událost zachycena. Pravdivost svého tvrzení ještě vyšperkoval o výpověď náhodného kolemjdoucího.

Pro vyšetřovatele ale nebylo složité na základě stop na místě a na vozidle dokázat, že je příběh smyšlený, a že kmen stromu byl na zadní část vozu naaranžován pro pořízení fotografií, stejně tak jako dobrozdání svědka nebylo žádnou náhodou.

Na základě faktů zjištěných vyšetřovateli bylo zřejmé, že k poškození okna vozidla došlo jinde a za úplně jiných okolností, na které však auto nebylo pojištěno. Proto si klient pokusil opatřit finanční prostředky na opravu zadního okna neférovým jednáním.

Odjištěný vozík

Další klient nahlásil pojišťovně škodu na autě způsobenou nárazem vozíku. K té došlo údajně tak, že dítě mělo odbrzdit vozík, který byl plně naložený stavebním materiálem. Ten se rozjel po ulici a naboural do zaparkovaného auta. Dle hlášení k nehodě došlo tak, že se jeho dítěti zalíbil kámen pod jedním z kol, který měl vozík zajišťovat proti posunu, což mělo mít za následek tuto pojistnou událost.

Při vyšetřování ale vyšlo najevo, že k poškození vozidla došlo jinak a pravděpodobně i jinde. Navíc zjistili, že otec dítěte a majitel vozidla se velmi dobře znají a že oním dítětem, které odjistilo těžký náklad, je křehké dítko předškolního věku, které by jen stěží mělo sílu plně naložený vozík stojící v kopci, odbrzdit.

Nakonec se přišlo na to, že celou situaci oba kamarádi naplánovali za účelem opravy poškozeného vozidla bez havarijního pojištění jednoho z kamarádů z odpovědnostního pojištění toho druhého, který událost svedl na svoje dítě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).