Hlavní navigace

Pojistky zřejmě nezlevní

Sdílet

Ivana Ševčíková 25. 7. 2007

Pojištění majetku v České republice zřejmě v příštích letech příliš nezlevní. Jeho cena totiž závisí na sazbách, které tuzemské pojišťovny platí světovým zajišťovnám, aby se tak ochránily před případnými riziky. Zajistné sazby jsou pak ovlivněny četností katastrof, které postihují zeměkouli.

Nelze očekávat, že zajištění a potažmo i pojištění bude někdy levnější. Vždyť i hurikán nebo zemětřesení na druhé straně zeměkoule může zamíchat hospodařením nadnárodní zajišťovny a následně i cenami pojištění v Česku, uvedl pro ČTK vrchní ředitel úseku zajištění České pojišťovny Bohdan Minol.

Mluvčí Kooperativy Marek Vích dodává: Největší část nákladů na zajištění představuje zajištění proti přírodním katastrofickým rizikům a cena se odvíjí od toho, ke kolika přírodním katastrofám v daném roce a v předchozích letech došlo a jaké náklady přinesly tyto katastrofy pro zajistitele. Z tohoto pohledu je rok 2007 zatím průměrný.

Podle mluvčí Allianz pojišťovny Pavly Pasekové se český pojistný trh, co se týče pojištění přírodních katastrof, nyní nachází v „měkké” fázi poklesu zajistných sazeb. Paseková dále odhaduje, že lednová vichřice Kyrill, která zasáhla i české území, může být faktorem, který pokles zajistných sazeb zabrzdí.

Cena zajištění ve světě je ale ovlivňena i cyklem zajistného trhu. Lukáš Čížek ze společnosti Benfield vysvětluje: Trh je buď tzv. tvrdý, či měkký, jako je nyní. Tvrdý trh se vyznačuje převážně následkem nepříznivého vývoje škod, odlivem kapitálu ze zajištění, vysokými cenami zajištění či striktnějšími podmínkami ze strany zajistitelů. Vyšší ceny ale na druhou stranu přitahují nový kapitál do zajištění a tím pádem se zvyšuje konkurence na straně zajišťoven, která vede ke snižování cen a uvolňování podmínek, tedy cyklus směřuje k měkkému trhu. 

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).