Hlavní navigace

Pohonné hmoty zřejmě zdraží

Gabriela Hájková

Pohonné hmoty by v tomto týdnu mohly podražit. Podle analytika Michala Roškanina ze společnosti PETROLmedia budou ceny více než kdy jindy záležet na pumpařích a distribučních maržích. Zatímco velkoobchodní ceny v Evropě hovoří ve prospěch zdražování pohonných hmot, vývoj tuzemských velkoobchodních cen spíše napovídá, že dojde pouze ke stagnaci cen benzínu a nafty, okomentoval situaci Roškanin s tím, že pumpaři by mohli pohonné hmoty zdražit na základě zvyšování velkoobchodních cen na burze v Rotterdamu i přes to, že tuzemské velkoobchodní ceny nerostou a pumpaři tak nakupují za stejné ceny jako před týdnem. Ve prospěch našich peněženek by mohl hovořit také fakt, že distribuční marže se během posledních dvou týdnů snížily.

Přesto zdražování ropy ke konci minulého týdne už řada čerpadlářů využila ke zvyšování cen, což se projevilo na průměrných cenách pohonných hmot, které eviduje společnost CCS, dodal Roškanin.

Letos poprvé by tak mohlo dojít ke zdražení benzinu. Během prvních dvou týdnu totiž pohonné hmoty zlevnily zhruba o 15 haléřů. Podle společnosti CCS benzin za minulý týden zlevnil o tři haléře a nyní se jeho cena pohybuje na úrovni 33,16 Kč za litr. Cena nafty klesla o čtyři haléře na 32,39 Kč.

Našli jste v článku chybu?