Hlavní navigace

Pohonné hmoty v ČR prudce zlevňují, benzin je v polovině krajů pod hranicí 30 korun

Sdílet

Jiří Velinský 16. 10. 2008

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic i nadále prudce klesají, v polovině krajů se benzin Natural 95 prodává v průměru pod hranicí 30 korun. Jak dále vyplývá ze čtvrteční zprávy společnosti CCS, litr Naturalu 95 je k mání v průměru za 30,01 Kč, nafty za 30,97 Kč.

Příčinou je klesající cena ropy na světových trzích, uvedl v pondělí Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Prudký propad cen ropy povede v tomto týdnu k dalšímu poklesu cen pohonných hmot, který se bude pohybovat v řádech desetihaléřů. Cena benzinu by se po delší době mohla poprvé podívat pod hranici 30 Kč za litr, cena nafty pak pod 31 Kč za litr, předpokládal Čermák.

Na jeho slova došlo už v polovině týdne. Cena nejprodávanějšího druhu benzinu klesla za poslední tři dny hned v sedmi krajích pod magickou hranici 30 korun. Nejvíce se zlevňovalo na Plzeňsku (o 39 haléřů). Následuje Karlovarský kraj, který se díky poklesu o 37 haléřů dostal znovu na první místo pomyslného žebříčku s průměrnou cenou 29,70 Kč. Praha na svoje krátké vedení může už jen vzpomínat. Benzin tam zlevnil o pouhých pět haléřů a hlavní město tak kleslo až na 9. místo. Nejdražší benzin si už delší dobu drží Moravskoslezský kraj s průměrnou cenou 30,39 Kč.

U nafty vládne už čtyři měsíce Karlovarsko. Tam se také od neděle do středy nejvíce zlevňovalo, a to o 36 haléřů. Pod hranici 31 korun se stejně jako u benzinu dostala polovina krajů. Nejmenšího poklesu se podobně jako u benzinu dočkali motoristé v Praze (o sedm haléřů). Nelichotivý titul nejdražší nafty se stěhuje z Moravskoslezského kraje na jižní Moravu (31,31 Kč).

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 10. 2008 11:11

  anonymní
  Zrovna včera jsem projížděl lokality, kde býval benzin vždy levnější, a ouha i takové Tesco tuším že 30,30. Jinak všude benzin od 30,90 výš. Přitom zprávy o zlevňování PHM nás bombardují již přes týden, ale dle údajů, které si lze vyhledat na netu, jen TankOno má ceny odpovídající situaci.
  Nacházíme se ve stavu, kdy pumpy okamžitě reagují na prohlášení v médiích, že cena neodpovídá politické nebo ekonomické situaci, a do hodiny je na všech čerpačkách uskutečněn nový závoz za nové, vyšší ceny. Pokud má ale dojít ke zlevnění, pumpy mají obrovské zásoby starého, drahého benzínu a dokud ten nevyprodají, nemohou jít přece s cenou dolů, případně mají nasmlouvané kontrakty z ještě dlouho před tím, než šly ceny dolů, kdy ceny benzínu byly vysoké . A jelikož je u nás "konkurence" taková jaká je, s cenami nikdo dolů dobrovolně nejde. Jestli koupím litr benzinu za 30,80 nebo za 30,90 není žádná konkurence, měl-li by stát litr benzínu 26,50 a on široko daleko za takový peníz není ...
  Zaráží mne, vyskytuje-li se někde nějaká levnější čerpačka typu TankOno, že někdo jede tankovat do blízké Benziny, Shelky apod., kde mají o 2 - 4 Kč dražší PHM. Když slyším v TV různé ankety motoristů, jak budou po zdražení PHM šetřit - a to jak běžní občané tak i podnikatelé, kteří by měli dbát na to, aby vyráběli - prodávali co nejlevněji - a pak vidíte skutečný stav . A co zvláště firemních řidičů za předražený benzín do služebáku pak dostává různé věrnostní body, které "výhodně" vymění (již soukromně) za obloženou bagetu v ceně 25 Kč, ale ta vyjde přes body na 200 stovky minimálně. O dalších, hodnotnějších odměnách ani nemluvě.
 • 17. 10. 2008 22:00

  V. (neregistrovaný)
  Nesmíte jet okolo jediné stanice. Možná ten váš Agip je blízko nějaké "levné" čerpačky a tak ceny přizpůsobil. Pokud je to pumpa v Praze, tak tam jsou ceny všeobecně nižší u všeho, na venkově je to horší... Ale stejně - jak dlouho trvalo, než šli s cenou dolů, a jak rychle trvá, když jdou s cenou nahoru. . .
  Ale na 26,90 na TankOno po celé republice asi nikdo nemá.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).