Hlavní navigace

Podvodníci mají nový trik jak z vás vylákat peníze

Sdílet

České banky odhalily nový způsob, jakým se kybernetičtí útočníci pokoušejí ovládnout prostředky klientů. Podvodníci využívají falešné stránky internetového bankovnictví, které umístí na přední místa v internetových vyhledávačích. Z klientů tak vylákají přihlašovací údaje i autorizační SMS a mohou pak zcizit či vyvést peníze z daných účtů. Česká bankovní asociace varuje klienty před vstupem do systémů internetového bankovnictví z jiných než oficiálních stránek bank.

Tento nový způsob hackerských útoků je založen na podvodné kopii systému internetového bankovnictví umístěné na některém ze zahraničních serverů. Na rozdíl od předchozích útoků na tuto stránku vás nesměruje prostřednictvím nainstalovaného škodlivého programu – malwaru. Na podvodné stránky se vlastně přihlásíte sami, když do internetového vyhledávače zadáte dotaz na adresu internetového bankovnictví své banky. Zobrazí se vám odkaz na falešnou stránku, na níž kliknete. Na této falešné stránce pak zadáte přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a můžete být dokonce vyzváni k zadání různých potvrzovacích SMS.

Prosíme všechny klienty bank, aby dbali zvýšené opatrnosti při vstupování na své účty prostřednictvím internetových aplikací, ideálně aby do systému elektronického bankovnictví vstupovali pouze z oficiálních stránek své banky, říká Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci České bankovní asociace.

V případě, že shledáte jakoukoli nesrovnalost, okamžitě aplikaci opusťte a vše nahlaste své bance. Například když bude adresa webové stránky odlišná od oficiálních stránek banky a nebude podepsaná certifikátem prokazující vlastnictví stránky danou bankou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 11. 2015 16:38

    V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

    Nechápu účel toho opatření. Když malware dokáže přesměrovat odkaz na stránku homebankingu, proč by neměl umět přesměrovat cokoliv z dané domény, včetné základní stránky banky?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).