Hlavní navigace

Podniky utahují opasky, stát na mzdách příliš nešetří

Sdílet

Podle údajů Českého statistického úřadu průměrná nominální mzda za druhý kvartál meziročně vzrostla o 1,2 % na 24 953 Kč. Vezmeme-li v úvahu inflaci 1,5 %, znamená to, že reálně mzdy poklesly o 0,3 %.

Ačkoli objem vyplácených mezd zůstal na stejné úrovni jako ve druhém čtvrtletí minulého roku, počet zaměstnanců poklesl o 1,2 %. Diferencovaný vývoj byl opět v podnikatelské a nepodnikatelské sféře. Zatímco mzdy v podnikatelské sféře vzrostly pouze o 1,1 % a reálně tak poklesly o 0,4 %, tak v nepodnikatelské sféře se mzdy zvýšily o 1,9 % a rostly tak i reálně o 0,4 %, okomentoval výsledky Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin s tím, že medián mezd činil 20 944 Kč, což znamená, že polovina zaměstnanců pobírá nižší mzdu než je tato částka a polovina je nad touto hranicí. Zatímco podnikatelé se snaží na mzdách stále šetřit, zaměstnanci státní správy si mírně polepšili.

Ani druhé čtvrtletí tak nepřineslo výraznější nárůst mezd a s výjimkou 4. čtvrtletí roku 2012 mzdy reálně i nadále klesají. Navíc celkový objem mezd zůstal na stejné úrovni a za nárůstem se skrývá snížení počtu zaměstnanců, uvedl Šimek a dodal, že trh práce se podle něj bude ještě nějakou dobu zotavovat. S oživením ekonomiky se ale bude postupně situace mírně zlepšovat. Navíc nadále klesající inflace nebude tolik ukrajovat z nominálních mezd. Další mírné zlepšení by pak mohl přinést příští rok, kdy by se mělo lépe dařit celé české ekonomice, což by se mělo postupně projevit i na trhu práce, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).