Hlavní navigace

Podívejte se, jak vypadá největší surový diamant na světě

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 7. 2017

Největší surový diamant na světě nese jméno Lesedi La Rona. Má velikost tenisového míčku, váží 1109 karátů (221,8 gramu) a vytěžila ho společnost Lucara Diamond v listopadu 2015 v Botswaně. Protože se v červenci 2016 nenašel kupec, který by za něj byl ochoten ve veřejné dražbě zaplatit alespoň 70 milionů dolarů (min. prodejní cena), musí být rozřezán a opracován. I když ztratí nemalou část své původní váhy, získá opracováním na hodnotě.


Autor: Sotheby´s

Zpracování tahle velkého kamene je totiž dost riskantní záležitostí a zájemci tak na sebe nechtějí brát rizika zpracování. Diamant je sice nejtvrdší nerost na světě, ale zároveň je taky velmi štěpný. Nikdy s jistotou předem nevíte, zda se vám při zpracování nerozdělí na více menších kusů. Například výsledkem zpracování historicky největšího surového diamantu Cullinan je devět menších diamantů, vysvětlil Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds,


Autor: Sotheby´s

Podle odborníků je pravděpodobné, že z Lesedi La Rona vznikne několik menších vybroušených diamantů, které budou zasazeny do investičních šperků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).