Hlavní navigace

Peníze si měníme doma, na dovolené ale více než polovina z nás platí také kartou

Sdílet

Lenka Kašparová 30. 7. 2020

Až 70 % Čechů si mění peníze před cestou do zahraničí a na zahraniční dovolenou doma. Nejčastějším důvodem je to, že směna v zahraničí je dražší. Dalším důvodem je poplatek za výběr z bankomatu v cizině. Čtyři z pěti majitelů platebních karet by uvítali výběr z bankomatů v zahraničí zdarma. Nicméně v současnosti má výběr z bankomatů v zahraničí bez poplatků jen 15 % Čechů. Každý druhý turista (59 %) v zahraničí kombinuje platbu hotovostí s platbou kartou. O tom, zda budou platit kartou nebo hotově přitom rozhoduje také to, do jaké země lidé cestují. Vyplývá to z průzkumu, který pro Expobank CZ v červnu 2020 zpracovala agentura Médea Research.

Dlouhodobě sledujeme rostoucí zájem Čechů o placení kartou v zahraničí na úkor placení v hotovosti, protože bezhotovostní transakce je pro turisty nejen pohodlnější a bezpečnější oproti nošení hotovosti, ale také mají jasný přehled o každé útratě. Navíc odpadá starost s výměnou peněz, říká Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví Expobank CZ.

Podíl využívání karty a hotovosti k placení v zahraničí je víceméně shodný.
Autor: Expobank CZ

Kartou v zahraničí platí stále více lidí.

Při placení kartou v cizině si dejte pozor na službu směnného kurzu známou jako DCC neboli Dynamic Currency Conversion. Nabídne vám možnost zvolit si měnu přímo na platebním terminálu či obrazovce bankomatu a vy si tak můžete převést částku do českých korun.

Taková služba je ale většinou pro klienta nevýhodná, protože kurz převodu neurčuje vaše banka, od níž máte kartu, ale společnost, která daný terminál nebo bankomat provozuje. Pokud je to možné, volte raději platbu v lokální měně, podotýká Přemysl Valouch.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).