Hlavní navigace

Podnikatelé a živnostníci používající paušál na náklady na dopravu mohou skutečné náklady použít pro potřeby DPH

9. 2. 2010

Sdílet

V článku Tipy, jak snížit daň z příjmů za rok 2009 jsme vás informovali o tom, že živnostníci a podnikatelé mohou pro náklady na dopravu použít paušál ve výši 5000 Kč měsíčně. Následně se někteří z vás ptali, jak je to při použití tohoto paušálu se zaúčtováním nákladů na dopravu pro účely DPH? Pokusili jsme se zjistit odpověď u daňových poradců.

Podle Jiřího Cellera, daňového poradce z Prahy 5, lze při použití paušálu počítat skutečné náklady pro účely DPH v případě, že si i nadále budete vést knihu jízd a evidovat daňové doklady za načerpání pohonných hmot a za parkovné. Tyto skutečné náklady ale samozřejmě musíte při výpočtu daně z příjmu vyškrtnout.

Stejnou odpověď nabídl serveru Měšec.czRadek Jakubský, daňový poradce z Hradce Králové. Použití paušálního výdaje na dopravu pro účely daně z příjmů nevylučuje možnost uplatnit odpočet DPH např. na nákup pohonných hmot apod. Při uplatňování odpočtu DPH z nákupu PHM musí poplatník prokazovat využití automobilu pro svoji ekonomickou činnost např. „knihou jízd“, přestože uplatňuje pro potřeby daně z příjmů paušální výdaj na dopravu.

Jak v daňové praxi takový případ zaevidovat ukazuje daňový poradce ze Žďáru nad Sázavou Nikola Bula.

Doklad na nákup pohonných hmot od plátce DPH ve výši 1190 Kč v hotovosti (ZD 1000 Kč + DPH 19 % 190 Kč), postup bude následující:

  • uplatním výdaj ve výši 5000 Kč / měsíc / vozidlo;
  • doklad na nákup PHM zaeviduji pro potřeby daňové evidence dle zákona o dani z příjmů jako výdaj z pokladny(ho­tovost) a zároveň jako výdaj, který neslouží k dosažení, zajištění a udržení příjmů (1000 Kč) a dále jako položku DPH (190 Kč);
  • tento doklad zaeviduji pro potřeby daňové evidence dle zíkona o DPH na stranu přijatých zdanitelných plnění: ZD = 1000 Kč, DPH = 190 Kč a tím uplatním odpočet DPH za příslušné zdaňovací období ve výši 190 Kč.

Pro upřesnění ještě doplňme, že tento paušál by měl pokrývat náklady na pohonné hmoty a parkovné. Ostatní výdaje spojené s provozem vozidla (opravy, přezutí pneumatik apod.) si podnikatelé budou vykazovat samostatně podle skutečných nákladů. V případě, že využíváte vozidlo současně i k soukromým účelům, uplatníte paušál ve výši 4000 Kč a ostatní náklady ve výši 80 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).